Ako prezimovať citrónovník plus tipy na jeho pestovanie

Ako prezimovať citrónovník plus tipy na jeho pestovanie Zdroj foto: Depositphotos

Očarila vás táto rastlina svojou krásou? Chcete si aj vy vďaka nemu zútulniť domov? Prezradíme vám, ako prezimovať citrónovník a tiež zopár dobrých rád, ktoré sa vám zídu pri jeho pestovaní. 

V poslednom období sa i v našich kvetinárstvach objavili dekoratívne citrusové stromčeky obsypané malými pomarančmi alebo citrónikmi. Chcete si s nimi skrášliť byt? Nie je to nemožné. Na pestovanie citrusov nemusíte mať záhradu, darí sa im aj v stiesnených bytových podmienkach. Nevyžadujú nejaké náročné úpravy, len im musíte po celý rok zabezpečiť dostatok svetla.

Ako prezimovať citrónovník?

V zimnom období, približne od polovice novembra do konca februára, ich treba držať v chladnej, no svetlej miestnosti, pri teplote od 3 do 10 °C. Ak nemáte vhodné priestory na prezimovanie, znížte teplotu aspoň na 16 – 18 °C. Počas vegetácie vyžaduje citrusový stromček 22 – 26 °C. Treba ho umiestniť tak, aby väčšina listov bola vždy obrátená k svetlu.

Kalísia voňavá, prečo je to liečivka, ktorú musíte mať?

Rastliny potrebujú čas prispôsobiť sa

V lete môžeme dať citrusy do záhrady alebo na balkón. Treba však rastlinám dať čas prispôsobiť sa, preto ich necháme 2 – 3 týždne v polotieni stromov a až potom ich umiestnime na slnkom zaliaty priestor.

Nepodceňujte hnojenie a zálievku

Citrusy treba počas vegetácie pravidelne hnojiť a zalievať. Sadíme ich do väčších nádob, do substrátu z rašeliny, kompostu a hrubšieho piesku v pomere 2:2:3.

Pestovanie citrónovníkov bolo vzácnym luxusom a mohli si ho dovoliť len tí najbohatší. Na ich pestovanie sa stavali špeciálne oranžérie, ktoré boli takmer pri každom zámku. Dnes si jeden z najstarších ovocných stromov môže dovoliť pestovať každý z nás.