Ako rýchliť konvalinku voňavú, toto hravo zvládnete aj vy

Ako rýchliť konvalinku voňavú Zdroj foto: Pixabay

Kto by nepoznal tento voňavý kvietok? Poradíme vám ako rýchliť konvalinku voňavú. Ak dodržíte niektoré zásady, z bielych kvietkov konvalinky sa môžete tešiť aj počas zimy.

Konvalinka voňavá je rastlina s kopijovitými listami. Biele kvety sú zostavené v jednostranných strapcoch a silno voňajú. Rastlina utvára plazivé podzemky, ukončené pukmi so základmi kvetenstva listov.

Ako rýchliť konvalinku

Konvalinkové púčiky si buď vykopeme na jeseň v záhradke, alebo si ich kúpime. Na rýchlenie sa používajú iba trojročné kvitnutiaschopné púčiky. Poznáme ich podľa tupého zakončenia, sú hrubšie ako listové púčiky.

Vykopané púčiky zviažeme do zväzkov a až do rýchlenia ich uložíme do debničky s pieskom. Na rýchlenie vyberáme púčiky podľa potreby. Na kvitnutie sú potrebné 3 – 4 týždne. Pri skorom rýchlení namočíme púčiky asi na 12 hodín do vody teplej asi 30 – 35 °C, pri neskoršom rýchlení púčiky netreba namáčať.

Konvalinkové púčiky zasadíme  do črepníkov alebo misiek do piesku či zmesi piesku s rašelinou na vzdialenosť 2 – 3 cm tak, aby iba púčik bol nad zemou. Takto vysadené kvetináče dávame do miestnosti s teplotou okolo 23 °C a polievame.

Črepník musíme zatemniť obráteným črepníkom alebo papierovým vrecúškom, kým konvalinky nenarastú do potrebnej výšky, t.j. asi 10 cm. Potom zatemnenie odstránime a rastliny umiestnime na svetlom mieste.

Teplotu postupne znižujeme, aby sa otužili a udržali súkvetie čo najdlhšie.

Na budúce si povieme, ako rýchliť šafran jarný.