Izbové rastliny ako zázračné čističky vzduchu? Nie tak celkom, varujú vedci

Aké izbové rastliny dať do kencelárie www.pixabay.com

Vo všeobecnosti medzi ľuďmi prevláda názor o tom, že izbové rastliny okrem iných benefitov prinášajú čistejší vzduch. Nie je to celkom tak, prinášajú nové informácie odborníci.

Vetranie účinnejšie ako izbové rastliny

Svokrine jazyky či dracény. Mnohé zdroje ich označujú za skvelé čističky vzduchu. Drvivá väčšina ľudí je o tom skalopevne presvedčená. No americkí vedci najnovšie prichádzajú s trochu inou teóriou. Podľa vedcov z univerzity vo Philadelphii je pre čistotu vzduchu v miestnosti ďaleko účinnejšie pravidelné vetranie ako izbové rastliny.

Podľa slov Michaela Waringa z Drexel University vo Philadelphii sú izbové rastliny výborné, no vzduch nečistia dostatočne rýchlo a tak sa na celkovej kvalite ovzdušia v miestnosti prejavujú len minimálne. Spoločne s kolegom Bryanom Cummingsom preskúmal desiatky štúdií, ktoré sa za posledných tridsať rokov zaoberali čistotou ovzdušia v miestnosti a vplyvu izbových rastlín.

Vetranie znižuje množstvo prchavých organických látok z ovzdušia podstatne rýchlejšie, než to dokážu rastliny. Tak znel záver ich výskumu.
Rozmnožovanie izbových rastlín

zdroj: pixabay.com

 

Mýtus rozvírila štúdia NASA

Spomínaní vedci pripisujú vznik mýtu o zázračnom čistení vzduchu izbovými rastlinami NASA, ktorá v roku 1989 skúšala izbové rastliny na čistenie vzduchu v kozmických lodiach a priniesla záver, že výrazne znížili množstvo karcinogénnych látok v ovzduší. Waring však tvrdí, že nedostatok tejto štúdie tkvie v tom, že sa vykonávala v laboratórnych podmienkach, nie v reálnom byte či kancelárii, kde sú celkom iné podmienky.

Vedci z univerzity vo Philadelphii podľa svojich záverov usúdili, že na vyčistenie vzduchu metra štvorcového úžitkovej plochy by bolo potrebné možno až tisíc izbových rastlín, aby sa vyrovnali účinku klimatizačného systému či niekoľkým otvoreným oknám.

9 spôsobov, ako udržať izbové rastliny šťastné

Najlepšia kombinácia izbových rastlín s vetraním

Vedci však v žiadnom prípade nezavrhujú izbové rastliny. Tie majú nepopierateľné pozitívne efekty. Ľudia sa v miestnostiach s nimi lepšie cítia, navyše vďaka fotosyntéze produkujú cenný kyslík a likvidujú oxid uhličitý, čo v konečnom dôsledku prispieva k zlepšeniu kvality ovzdušia v miestnosti. Vedci o výsledkoch svojej štúdie informovali v časopise Journal of Exposure Science and Environmental Epidemiology.

Čo z toho plynie? Nezavrhujte rastliny, sú skvelé a majú pozitívny efekt na kvalitu ovzdušia. No možno nie až takú, ako sme si doteraz mysleli. Aj keď máte izbové rastliny v miestnosti, nezabúdajte predovšetkým na pravidelné vetranie. Kombinácia izbových rastlín a vetrania zabezpečí najvyššiu možnú kvalitu ovzdušia.