Ako sa starať o srsť vášho psa, takto bude zdravá

Ako sa starať o srsť vášho psa, takto bude zdravá Zdroj foto: Depositphotos

Krásne a lesklé chlpy vášho štvornohého maznáča? Prezradíme vám, ako sa starať o srsť vášho psa tak, aby ste to dosiahli.

Chovatelia psov vedia, že kvalita srsti ich miláčika nie je len o estetike, ale aj o jeho zdraví a pohode. V tomto článku sa pozrieme, ako sa starať o srsť vášho psa.

Česanie srsti: Individuálne pre každé plemeno

Rôzne plemeno, rôzne potreby. Plemená, ako sú hladkosrsté psy vyžadujú česanie iba počas pĺznutia. Na druhej strane plemená s dvojitou srsťou ( podsada a vonkajšie chlpy) potrebujú intenzívnejšiu starostlivosť, a to jeden až dvakrát týždenne a počas pĺznutia každý deň. Dlhosrstí psi, ktorí majú srsť podobnú vlasom, sa musia česať každý deň, aby sa predišlo zamotaniu chlpov. Česanie zlepšuje kvalitu srsti, keďže kefa masíruje kožu zvieratka – zlepšuje sa prekrvenie a chlpové folikuly dostávajú dostatok živín. Pri česaní je dôležité byť nežný a opatrný.

Má váš pes alergiu? Tu sú rady, čo robiť

Strihanie a oholenie: Estetika a pohodlie

V prípade niektorých plemien, ako pudel, kokeršpaniel alebo jorkšírsky teriér, je potrebné pravidelné strihanie. Pre nich je strihanie predpísané v štandarde plemena a okrem toho je pre domáce zvieratá s hustou srsťou spásou v teple.

No strihanie sa neodporúča pri každom plemene. Psy s hustou podsadou by sa v žiadnom prípade nemali strihať ani holiť, pretože podsada tvorí izolačnú vrstvu, ktorá ich v lete chladí a v zime hreje a vrchná srsť ich chráni pred slnečným žiarením. Ak necháte svojho miláčika bez takejto ochrany, môže to viesť k popáleninám, zhoršenej termoregulácii a kožným problémom.

Ako sa starať o srsť vášho psa, takto bude zdravá
Zdroj foto: Depositphotos

Kúpanie: Ako často a akým šampónom

Kým niektorí potrebujú kúpať len 2-3 krát do roka, niektorí štvornohí priatelia môžu potrebovať častejšiu starostlivosť, no maximálne raz za mesiac. Je dôležité venovať pozornosť starostlivosti, ktorá rešpektuje pH pokožky vášho psa a nevysušuje ju. Na to sú určené špeciálne šampóny pre psy, určite nepoužívame prípravky pre ľudí. Kúpanie čistí srsť a kožu zvieraťa od vonkajšej vrstvy nečistôt a mazových sekrétov.

Výživa: Základ zdravého chlpáča

Zdravá srsť začína zvnútra. Správna výživa je kľúčom k tomu, aby bol váš pes nielen veselý, ale aj aby mal peknú a zdravú srsť. Kvalitné krmivo, ktoré obsahuje všetky potrebné vitamíny a minerály, je nevyhnutné.

Každý pes je jedinečný a môže mať špecifické potreby v závislosti od jeho veku, zdravotného stavu a životného štýlu. Pri zmene stravy alebo starostlivosti o srsť je vždy dobré konzultovať to so svojím veterinárom.

Pokiaľ sa vám tento článok páčil a chcete sa dozvedieť viac o tom, ako sa starať o svojho štvornohého priateľa, nezabudnite sa prihlásiť na odber noviniek a sledovať nás na sociálnych sieťach.