Sušené slivky pomáhajú lepšiemu vyprázdňovaniu a majú aj mnoho iných pozitívnych účinkov. Neodmysliteľne sa spájajú napríklad s vianočnou kapustnicou. Ako sušiť slivky?
Množstvo zdravotných benefitov
Sušené slivky sú nielen chutnou, ale aj veľmi zdravou pochúťkou. Nemusíte sa spoliehať len na tie, ktoré sa predávajú v obchodoch, ľahko si môžete pripraviť aj vlastné sušené slivky.
Sušenie sliviek je vynikajúci spôsob ich konzervácie, ktorý v nich uchová obrovské množstvo vitamínov. Nevyzerajú síce príliš vábne, no chuťovo sú vynikajúce.
Sušené slivky sú skvelým zdrojom vlákniny, antioxidantov, obsahujú psyllium pre zdravie tráviaceho traktu, ďalšie štúdie naznačujú, že majú pozitívny vplyv aj na zdravie kostí.
Ako sušiť slivky?
Sušenie sliviek je najvhodnejšie v závere sezóny. Najlepšie sa na sušenie hodia slivky dozreté, až prezreté. Vyberajte zdravé plody. Pred sušením ich dôkladne umyte a rozrežte slivky na polovice. Vyberte kôstky.
Na sušenie sliviek nepotrebujete ani špeciálne sušiče ovocia. Dajú sa jednoducho sušiť aj v klasickej rúre. Pekáč si vysteliete papierom na pečenie, rozložíte na papier narezané slivky v dostatočných rozostupoch a vložíte do rúry.
Zvolenie správnej teploty je alfou a omegou sušenia sliviek. Teplota pri sušení sliviek v rúre by nemala prekročiť hranicu 50 °C.
Proces sušenia sliviek má ovocné plody zbaviť všetkej vody a preto sa odporúča pri sušení sliviek rúru nechať pootvorenú, aby dochádzalo k lepšiemu odparovaniu vody. Vďaka tomu vnútri rúry udržíme suché prostredie a vlhkosť uniká pootvorenými dvierkami von. Vhodné je v prvých hodinách sušenia prekladať slivky na suchý papier, keďže púšťajú priebežne vodu.
Kvalitné sušenie sliviek potrvá niekoľko hodín. Výsledný produkt by mal byť skrútený, na povrchu zošúverený, na dotyk suchý a slivka by mala mať tmavú až čiernu farbu. Hotové sušené slivky uskladnite do dobre uzavretej nádoby a skladujte na suchom mieste.