Ako udržať sviatočnú tekvicu sviežu

ako udržať tekvicu sviežu Zdroj foto: Pixabay

Existujú techniky, vďaka ktorým vaše sviatočné tekvičky zostanú niekoľko týždňov čerstvé. Viete, ako udržať aj vašu jesennú či hallowensku dekoráciu z tekvice sviežu? Aké triky poznáte vy?

Výber vhodnej tekvice

Viete, ako udržať vašu sviatočnú tekvicu sviežu? Výber správnej tekvice je polovicou úspechu. Tekvica má byť čerstvá a musí mať pevné dno. Neberte plody, ktoré sú pomliaždené na povrchu alebo sú na nich už viditeľné škvrny. Správna tekvica musí byť tvrdá a pevná.

Tipy na jesenné vence na dvere z rastlín, časť II

Uskladnenie tekvice

Aby vám tekvica vydržala čerstvá, počkajte s jej vyrezávaním až na sviatok všetkých svätých alebo Halloween. Tekvica sama o sebe vydrží neporušená dlhý čas, ale ako náhle narušíte jej povrch, a vystavíte tým jej vnútro vzduchu, začne hniť.
Najlepšie uskladnenie pre tohto oranžového giganta je na suchom a chladnom mieste. Ak ich vystavíte slnečným lúčom, nevydržia čerstvé. Skúste tekvice uskladniť v suteréne alebo v chladnej miestnosti. Napríklad v predsieni. Aby vydržali tekvice čerstvé, potrebujú byť uskladnené v chlade, ale nie v mraze. Preto sa vyvarujte mínusovým teplotám, ktoré tekviciam škodia.

Čo robiť, ak ste nakrájali tekvicu predčasne

Môže sa stať, že ste tekvicu vyrezali príliš skoro, a teraz vyzerá smutná a scvrknutá. V takomto prípade ju skúste na deň všetkých svätých namočiť do vedra so studenou vodou a potom ju dôkladne osušiť. Na tých pár hodín, keď ju budete potrebovať čerstvú práve v sviatočnú noc, bude tekvica vyzerať na chvíľu sviežo.

Bielidlo, vazelína či mäta pieporná?

Dobrým spôsobom, ako udržať tekvicu vo vnútri čerstvú po jej vydlabaní, je naplniť rozprašovač roztokom bielidla zmiešaním jednej polievkovej lyžice bielidla na liter čistej vody. Tekvicu postriekajte s rozprašovačom vo vnútri aj na povrchu, obzvlášť na mieste, kde bol robený rez. Keď bielidlo zaschne, zabije všetky baktérie, ktoré spôsobujú pleseň. Ak niekomu nevyhovuje bielidlo, môžete použiť aj roztok z mäty piepornej alebo potrieť rezy tekvice vazelínou.

Tip na záver

Každý, kto ukladá na spodok tekvice sviečku, v prvom rade vyreže prierez kruhu a vytvorí tým veko tekvice. Aby sme znížili prebytočnú vlhkosť vo vnútri, urobte malý prierez v tekvici aj na jej dne a kúsok z nej odstráňte. Samozrejme tak, aby vám sviečka neskôr z tekvice nevypadla.