Ako upratať svoj dom? Šikovné tipy pre každú miestnosť

Ako upratať svoj dom? Šikovné metódy pre každú miestnosť Zdroj foto: Depositphotos

Pred Vianocami niektorí z nás čistia svoje príbytky, aby privítali najkrajšie sviatky roka v čistom. Ako upratať svoj dom? Máme pre vás dobré rady.

Najlepší spôsob, ako začať robiť poriadok, keď ste preťažení, je robiť ho postupne. Urobte si „kontrolný zoznam“, čo vás ešte čaká vyčistiť. Zamerajte sa na jednu miestnosť alebo dokonca na jednu zónu v miestnosti (napr. kuchynské skrinky). A úplne dokončite každú prácu predtým, ako sa presuniete na ďalšie miesto. Tu sú ďalšie tipy, ako upratať svoj dom.

 

Ešte pred veľkým upratovaním vašich vecí si zabezpečte kontajnery či nádoby, aby ste vedeli, kde čo ide:

Veci, ktoré chcete odložiť.

Veci, ktoré chcete opraviť.

To, čo sa dá recyklovať.

Veci na vyhodenie.

Ak nemáte veľa vecí, môže byť možné upratať svoj dom za jeden deň alebo cez víkend. Alebo možno budete chcieť vytvoriť dlhšiu časovú os. Začnite miestnosťou, ktorá býva zvyčajne najmenšia.

Pestovanie plodovej zeleniny na balkóne, ako na bohatú úrodu?

Kúpeľňa

Ak máte v kúpeľni lekárničku, začnite s ňou. Vytiahnite všetko a vyhoďte zastarané lieky, make-up a produkty starostlivosti o pleť. Všetko, čo máte uložené, ihneď vložte späť do skrinky, pričom predmety, ktoré používate najčastejšie, ukladajte do výšky očí.

Potom prejdite na ľubovoľné zásuvky a skrinky. Odstráňte všetko a urobte rýchle vyhodnotenie toho, čo si nechávate a čo vyhadzujete. Položky, ktoré si ponecháte, vložte späť do ich zásuviek, pričom predmety, ktoré používate najčastejšie, vložte do horných zásuviek.

Teraz urobte rovnakú rutinu so sprchou/vaňou. Nakoniec vytiahnite všetko spod umývadla a vyčistite tam veci.

Nakoniec, všetko, čo ste nevložili naspäť, môžete rýchlo roztriediť do piatich nádob, ktoré ste na tento účel vytvorili.

Ako upratať dom?
Zdroj foto: Depositphotos

Spálňa

Najskôr prezrite nočné stolíky. Odstráňte z nich všetko, čo tam nepatrí, a odložte to do odpadkového koša. Môže to zahŕňať knihy, ktoré ste už dočítali, perá a papier a poštu. Vyhoďte alebo recyklujte všetko, čo už nepoužívate, ako sú prázdne škatuľky na vreckovky, perá, ktoré vyschli, alebo nabíjačky, ktoré už nefungujú.

Urobte to isté s vrchnými časťami komôd, truhlíc a/alebo kancelárií. Dávajte pozor na oblečenie, ktoré je porozhadzované. Všetko, čo treba zložiť alebo zavesiť, ide do odkladacieho koša. Ak sa bojíte, že sa môže ešte viac pokrčiť, môžete si oblečenie položiť na posteľ.

Prejdite každú zásuvku po zásuvke. Vytiahnite všetko, čo sa už nenosí, a vložte to do koša na dary. Zložte a uložte oblečenie, ktoré si nechávate.

Ak máte v spálni pracovný stôl alebo kozmetický stolík, pustite sa doň. Odolajte nutkaniu strčiť veci späť do zásuviek; namiesto toho ich vložte do odkladacieho koša. Vyhoďte alebo recyklujte akýkoľvek odpad alebo čokoľvek, čo ste nepoužili viac ako šesť mesiacov. Potom vráťte veci na ich správne miesta.

Kuchyňa

Kuchyňa býva najčastejšie používaná miestnosť. Udržať v nej poriadok býva preto často náročnejšie. Pri upratovaní tejto miestnosti zvoľte istú postupnosť a to tak, že sa zameriate na jednu kategóriu položiek naraz (napríklad dosky na krájanie, sklo, riad alebo nádoby na pečenie).

Prvým krokom je úplne vyprázdniť každé miesto, posúdiť každú položku a vrátiť všetko tam, kde treba. Začnite najskôr so svojimi úložnými priestormi, ako sú špajza a horné skrinky. Potom prejdite na spodné skrinky, zásuvky a priestor pod kuchynským drezom.

Obývačka

Obývačku treba udržiavať každý deň v poriadku, pretože je väčšinou našou reprezentačnou miestnosťou. Začnite s knižnicami, konzolou a bočnými stolíkmi. Potom prejdite na svoj konferenčný stolík a vyprázdnite ho. Pretrieďte veci a knihy, ktoré už nebudete čítať darujte. Takisto veci, ktoré neplnia svoj účel.