Ako vybrať správnu toaletu a podstielku pre mačku

Ako vybrať správnu toaletu a podstielku pre mačku Zdroj foto: Depositphotos

Môže sa zdať, že ide o celkom jednoduchý úkon, no nie je to celkom tak. Poradíme vám, ako vybrať správnu toaletu pre vašu mačku.

Výber správnej toalety pre vašu mačku a výplne do nej je dôležitý. Preto ho netreba podceňovať. V súčasnosti je na výber množstvo produktov a ak neviete, ako vybrať správnu toaletu, poradíme vám v nasledujúcom článku.

Nebezpečné správanie mačky, ktoré môže znamenať chorobu

Typy toaliet pre mačky

Plastová toaleta s nízkymi okrajmi

Najbežnejšou toaletou pre mačky je plastová nádoba s nízkymi stranami. Je lacná, funkčná a ľahká. Preto je takáto toaleta výborná ako prvá toaleta pre vaše mačiatko. Mača nemá problém dostať sa do nej cez nízke okraje. Existujú však aj nevýhody: prenikavý zápach mačacích výkalov nebude mať žiadne prekážky, aby sa šíril po celom byte. Okrem toho sa mačky zvyknú prehrabávať v podstielke, ktorá kvôli nízkym okrajom môže skončiť aj mimo toaletu.

Toaleta s vysokými okrajmi

Od tej predchádzajúcej sa líši tým, že má oveľa vyššie okraje, takže problém s rozsypaním plniva po podlahe je vyriešený. Strany sú obyčajné rovné a ohnuté dovnútra. Nevhodné pre malé domáce zvieratá, pretože vysoké strany sťažujú prístup do toalety. Existujú však modely, ktoré majú na jednej strane znížený okraj pre ľahší prístup.

Ako vybrať správnu toaletu a podstielku pre mačku
Zdroj foto: Depositphotos

Toaleta s mriežkou

Tento typ toaliet pre mačky disponuje roštom, ktorý je inštalovaný na vrchu spodnej časti. Podstielka sa nasype do priestoru medzi roštom a dnom. Pri kúpe dbajte, aby mal tento priestor dostatočnú veľkosť. Toaleta s mriežkou je pravdepodobne najobľúbenejšia, pretože má viacero výhod. Napríklad výplň je pred mačkou skrytá, takže ju zaručene nerozhádže alebo nezje.

Uzavretá toaleta

Takéto toalety môžu byť s dverami alebo bez nich. Niekedy sa podobajú na skutočný domček rôznych tvarov. Na uľahčenie starostlivosti býva často na dne nainštalovaná výsuvná nádoba. Výhodou uzavretej toalety je, že zápach sa nešíri po celom byte.

Okrem toho sa niektoré mačky hanbia „ísť na záchod“ na otvorenom priestranstve, takže majitelia majú problémy s privyknutím si na otvorenú toaletu. Takýto typ toalety má však aj negatívnu stránku: niektorí domáci miláčikovia, naopak, nemajú radi uzavretý priestor, takže takýto vynález odmietnu použiť. Okrem toho umývanie uzavretého podnosu nie je jednoduchý postup a „mačací dom“ nie je lacný.

Typy podstielok pre mačky

Najprirodzenejším a zároveň lacným stelivom pre mačky sú lisované hobliny. Okrem ekologického zloženia majú aj príjemnú vôňu dreva, najčastejšie ihličnatého. Nevýhodou hoblín je, že keď sú mokré, lepia sa na labky zvieraťa, ktoré ich potom roznesie po okolí.

Okrem podstielky z hoblín sa vyrába stelivo z bentonitu. Po navlhnutí sa vytvorí hrudka, ktorú je možné ľahko odstrániť.

Silikátová podstielka je najmodernejší produkt, ktorý sa objavil relatívne nedávno. Ide o veľmi trvanlivé stelivo, ktoré nebudete musieť meniť tak často ako predchádzajúce typy. Jeho nevýhodou je však jeho vyššia cena.