Ako vypestovať klíčky doma len za 1 týždeň

Ako vypestovať klíčky doma len za 1 týždeň Zdroj foto: Depositphotos

Doprajte si dávku vitamínov i v tomto náročnom období a objavte, ako vypestovať klíčky doma už za sedem dní.

Mnohí z nás si určite uvedomujú, že vitamíny sú veľmi dôležité. Najmä počas zimných mesiacov. Tak prečo si ich nedopriať práve teraz napríklad v podobe zdravých klíčkov? Je to veľmi jednoduché a netreba sa toho báť. Ako vypestovať klíčky doma len za týždeň sa dozviete nižšie.

10 metód konzervovania vašej úrody zo záhrady

10 krokov pre pestovanie klíčkov doma

  1. Najprv vložte do pohárov asi pol šálky semien. Nádobu však neplňte úplne povrch, lebo bude treba myslieť na to, že tam pôjde voda.
  2. Potom naplňte poháre vlažnou vodou. Dbajte na to, aby ste semená zaliali vodou, a to trojnásobným množstvom.
  3. Potom semená namočte cez noc alebo asi na 12 hodín. Poháre skladujte v tmavej miestnosti alebo v skrinke.
  4. Po namočení cez noc vodu z klíčiacich semienok sceďte. Ak nemáte veko na klíčenie, použite malé sitko alebo plátno. Potom nádobu postavte do zvislej polohy, aby sa vyliala aj zvyšná voda.
  5. Po vyliatí vody je dôležité, aby vaše poháre neboli vystavené priamemu slnečnému žiareniu. Príliš veľa slnečného svetla môže zvýšiť teplotu vo vnútri pohárov a klíčky vysušiť.
  6. Nasledujúce dva až štyri dni párkrát denne prepláchnite klíčiace semená čerstvou studenou vodou, kým neuvidíte drobné rastlinky vychádzajúce z klíčkov.
  7. Po opláchnutí semien postavte poháre hore dnom, aby ste vypustili zvyškovú vodu. Prípadne, ak nemáte viečko na klíčenie, môžete na viečka pohárov pripevniť kúsky látky, aby ste mohli scediť vodu.
  8. Keď konečne uvidíte, ako semená klíčia, vyberte ich z pohára. Potom poháre vyčistite a dôkladne osušte.
  9. Potom klíčky preneste späť do pohárov a umiestnite ich do blízkosti nepriameho slnečného žiarenia na približne 12 až 24 hodín. Takto klíčky podstúpia fotosyntézu, ktorá im pomôže ďalej rásť.
  10. Na čistý uterák položte všetky klíčky, aby sa vysušili na vzduchu. Môžete ich použiť na varenie, zvyšok uchovávajte v chladničke asi štyri až päť dní.

Čítajte nás i nabudúce, dozviete sa, ako klíčky použiť v kuchyni a aké benefity pre naše zdravie v sebe skrývajú.