Ako zbierať levanduľu pre všestranné použitie

ako sušiť levanduľu Zdroj foto: Pixabay

Existuje niekoľko spôsobov, ako zbierať levanduľu, aby ste sa mohli tešiť z jej krásy čo najdlhší čas a získali zdravé kvety pre ďalšie remeselné spracovanie.

Levanduľa a jej vôňa patrí medzi najobľúbenejšie. Tento prírodný parfum nás pomáha zbaviť stresu, preto nečudo, že ju práve v týchto časoch vyhľadávame. Tu je príklad, ako zbierať levanduľu spôsobom, ktorý vám umožní dlhšie sa tešiť zo zdravších rastlín, a môžete tiež pracovať s množstvom nádhernej levandule.

Ako zbierať levanduľu

Zber anglickej levandule je skvelý spôsob, ako dať do poriadku neposlušné rastliny a počas celého roka vám poskytne množstvo inšpirácií pre rôzne dekorácie. Existuje vhodný spôsob a ideálny čas na rezanie kvetov levandule, ktorý je najvhodnejší pre sušené kvety aj pre rastliny.

6 najlepších byliniek na výrobu vonných sviečok

Kedy zbierať levanduľu

Najlepší čas na zber levandule je, keď sa na rastline vytvorili puky, ale kvety sa ešte neotvorili. Kvety levandule zozbierané v tomto ročnom období budú zo stoniek ľahšie opadávať, keď budú suché, čo uľahčí zber. Uzavreté puky si tiež dlhšie zachovajú vôňu a farbu. Obrázok vľavo má úplne sformované uzavreté púčiky. Stredný obrázok má zmes otvorených a uzavretých púčikov. Obrázok vpravo má úplne otvorené kvety, z ktorých niektoré sú kvitnúce. Vyberte púčiky, ktoré vyzerajú ako ľavý obrázok.

ako zbierať levanduľu
Zdroj foto: https://gardentherapy.ca/wp-content/uploads/2011/10/lavender-budding-stages.jpg

Na zber levandule použite ostré nožnice a nazbierajte malú hrsť dlhých kvetných stoniek. Uistite sa, že na rastline necháte najmenej dve sady listov na zelenej časti stonky. Ak zastrihnete úplne až ku drevnatej časti stonky, táto stonka už nevyženie. Preto, aby ste nepoškodili rastlinu, strihajte iba zelené časti. Nazbieraný zväzok levandule zviažte špagátom.

Takéto orezávanie rastlín sa postará o to, že levanduľu budete mať pekne udržiavanú a vydrží vám aj v chladnejšom počasí. Ak sú vaše rastliny dlhé a vidíte veľa odumretých častí, je dobré ich každý rok počas leta prerezávať, kým nezískajú upravenejší tvar. Rastliny levandule môžete pokojne vo vegetačnom období orezať aj dvakrát.