Cenné látky v mangu takto vplývajú na náš organizmus

Cenné látky v mangu takto vplývajú na náš organizmus Zdroj foto: Depositphotos

Toto kôstkové ovocie je v mnohých kultúrach veľmi obľúbené. Cenné látky v mangu majú veľa prospešných účinkov na náš organizmus. 

Patríte k milovníkom manga? Dobre robíte. Cenné látky v mangu pozitívne vplývajú na naše zdravie v mnohých smeroch. O niektorých jeho účinkoch sme hovorili v tomto článku. Tu sú ďalšie benefity tohto chutného exotického ovocia.

Má vysoký obsah zdravých rastlinných zlúčenín

Mango je plné polyfenolov, čo sú rastlinné zlúčeniny, ktoré pôsobia ako antioxidanty na ochranu nášho tela. Najviac z nich sa nachádza v dužine. No nájdeme ich tiež v šupke a dokonca i v kôstke.

Konkrétne ide o tieto zlúčeniny:

  • mangiferín
  • katechín
  • antokyány
  • kyselina benzoová
  • rhamnetín
  • kaempferol a ďalšie

Tieto antioxidanty sú dôležité, pretože chránia naše bunky pred voľnými radikálmi. Bránia tak vzniku oxidačného stresu a poškodeniu buniek. Tým znižujú riziko vzniku mnohých chronických závažných chorôb a spomaľujú starnutie.

Nečakané potraviny, ktoré bojujú proti vysokému tlaku

Znižuje riziko vzniku rakoviny

Ako bolo spomenuté vyššie, mango môže zabrániť vzniku niektorých chronických ochorení. Medzi najobávanejšie patrí práve rakovina. Vysoký obsah spomínaných polyfenolov zabraňuje oxidačnému stresu, ničí rakovinové bunky a zastavuje ich rast. Najmä mangiferín, hlavný polyfenol v mangu, si nedávno získal pozornosť pre svoje sľubné protirakovinové účinky.

Mango zlepšuje trávenie

Mango má niekoľko vlastností, vďaka ktorým je vynikajúce pre zdravie tráviaceho traktu. Po prvé, obsahuje skupinu tráviacich enzýmov nazývaných amylázy. Tieto látky rozkladajú veľké molekuly potravy, aby ich vaše telo mohlo ľahko absorbovať.

Amylázy štiepia komplexné sacharidy na cukry, ako je glukóza a maltóza. Tieto enzýmy sú aktívnejšie v zrelom mangu, a preto je toto ovocie sladšie, ak je celkom dozreté.

Navyše, keďže mango obsahuje veľa vody a vlákniny, môže pomôcť pri tráviacich problémoch, ako je zápcha a hnačka.

Zlepšuje zdravie srdca

Mango obsahuje živiny, ktoré podporujú zdravé fungovanie nášho srdca. Ide napríklad o horčík a mangán, látky, ktoré pomáhajú udržiavať zdravý prietok krvi a znižovať krvný tlak. Ďalšou prospešnou látkou nachádzajúcou sa v mangu je opäť vyššie spomínaný super antioxidant mangiferín. Môže totiž chrániť srdcové bunky pred zápalom, oxidačným stresom a bunkovou smrťou. Okrem toho vám môže pomôcť znížiť hladinu cholesterolu, triglyceridov a voľných mastných kyselín v krvi.

Poklad skrytý v mangu

Zhrnutie cenných látok, ktoré mango obsahuje: vláknina, bielkoviny, sacharidy, vitamíny A, B6, C, E, K, draslík, horčík, riboflavin, mangán, folát, meď, tiamín a antioxidanty.