Mali ste v minulom roku problémy s červivými čerešňami vo vašej záhrade? Ak áno, nie ste sami. Červivé čerešne nie sú len nevzhľadné, ale môžu znížiť celkovú úrodu a kvalitu vašich čerešní. V nasledujúcich riadkoch sa pozrieme na príčiny tohto problému a poskytneme účinné rady, ako mu zabrániť v nadchádzajúcej sezóne.
Čo spôsobuje červivé čerešne?
Hlavným vinníkom za červivé čerešne je vrtivka čerešňová, drobný hmyz, ktorý kladie svoje vajíčka priamo do plodov čerešní. Keď sa z vajíčok vyvinú larvy, začnú sa živiť vnútrom plodu, čo spôsobí, že plody sú červivé a nepoužiteľné pre konzumáciu.
Identifikácia problému
Dospelé samičky vrtivky čerešňovej kladú svoje vajíčka do plodov, ktoré majú žltozelenú farbu. To znamená, že najviac sú ohrozené poloneskoré a neskoré odrody čerešní. Prečo? Skoré odrody totiž dozrievajú približne v prvých štyroch týždňoch čerešňovej sezóny a v čase náletu škodcu sú krásne červené.
Pestovanie šalotiek: Zásady, ktoré treba vedieťPrevencia a riešenia
Monitorovanie a časovanie: Jedným z najefektívnejších spôsobov, ako predchádzať červivosti, je pravidelné monitorovanie čerešňových stromov od skorej jari. Termín rojenia sa dá pomerne spoľahlivo zistiť prostredníctvom žltých lepových doštičiek, ktoré je treba už začiatkom mája rozvešať do korún stromov. Ak máte málo stromov, môžete vďaka nim odchytiť väčšinu vrtiviek a tak zabrániť kladeniu vajíčok.
Biologické prípravky: Existujú biologické prípravky, ktoré môžu byť účinné proti larvám vrtivky čerešňovej. Aplikujte ich podľa odporúčaní výrobcu a zabezpečte tak, aby sa larvy nemohli vyvíjať a šíriť.
Hygiena záhrady: Udržiavajte záhradu čistú od spadnutých a červivých plodov. Pravidelne ich zbierajte a likvidujte, aby ste minimalizovali možnosti pre larvy na ďalší vývoj.
Chemické postreky: Ak sú iné metódy neefektívne, možno bude potrebné zvážiť použitie chemických postrekov. Tieto by však mali byť poslednou možnosťou kvôli potenciálnemu vplyvu na životné prostredie. Dobrou pomôckou na určenie termínu ošetrenia je poznatok, že k hlavnému rojeniu vrtivky čerešňovej dochádza na začiatku kvitnutia bazy čiernej, teda na prelome mája a júna. Záleží však od počasia a oblasti, v ktorej žijete. Druhý postrek je potrebný o 7 až 10 dní, teda na začiatku liahnutia lariev.