Chcete vlastné jahody? Najlepšie tipy pre ich pestovanie

jahody zdroj: pixabay.com

Ak túžite po vlastnoručne vypestovaných jahodách, ste na správnom mieste. Poradíme vám, kde jahody najlepšie porastú, ako si dobre pripraviť zeminu pre ich pestovanie či kedy je najvhodnejší čas na ich sadenie.

Najlepšie miesto pre pestovanie jahôd

Výber správneho miesta pre pestovanie jahôd je základom úspechu. Dobrou správou je, že jahody môžeme pestovať takmer kdekoľvek. Pokiaľ zvolíte miesto s maximálnym svetlom a výdatnými zrážkami, ste na najlepšej ceste k dobrej úrode.

Odborníci odporúčajú pre pestovanie jahôd juhozápadne orientované svahy, samozrejme mimo mrazovú kotlinu. Najvhodnejšia je hlinitopiesočnatá pôda s vysokým obsahom humusu. Pred sadením jahôd je potrebné pôdu dôkladne prekypriť aspoň do hĺbky 25 cm. Ideálne je sadiť jahody tam, kde čerstvý hnoj či kompost leží v pôde druhý rok.

Chutný recept na jahody vo vlastnej šťave

Ako pripraviť pôdu na pestovanie jahôd?

Máme vybraté najvhodnejšie miesto pre pestovanie jahôd. Nasleduje ďalší krok a tým je správna príprava pôdy. Zásadné je čo najlepšie záhon očistiť od plevelu, keďže jahody zostávajú na rovnakom mieste dva aj tri roky.

Záhon zbavený plevela je potrebné dôkladne prekypriť do hĺbky aspoň 25 cm a pôdu obohatiť kvalitným kompostom či záhradníckym substrátom. V prípade, že jahody sadíme do ťažkej pôdy, je dôležité zlepšiť jej priepustnosť. To docielime pridaním piesku a tým, že jahody vysádzame do riadkov nahrnutej pôdy, priestor medzi riadkami môžeme namulčovať.

jahody
zdroj: pixabay.com

Kedy je najlepší čas na sadenie?

Mnohí sa pýtajú, kedy je najvhodnejší čas na sadenie jahôd. Môžeme vysádzať takmer v ktoromkoľvek ročnom období. Závisí to od toho, či sú sadenice spôsobilé k výsadbe a či výsadbu umožňujú aktuálne klimatické podmienky. Jahody je vhodné sadiť od polovice júla do konca septembra, v niektorých prípadoch až do konca októbra.