Chov holubov, čo všetko treba o ňom vedieť

Chov holubov, čo všetko treba o ňom vedieť Zdroj foto: Depositphotos

Chov holubov je v súčasnosti na ústupe. Kedysi obľúbený koníček, ktorý sa dedil z generácie na generáciu, dnes ide o raritu. A to je škoda, pretože ide o celkom zaujímavú záľubu. 

Chov holubov je fascinujúce a obohacujúce hobby, ktoré však v súčasnosti zaniká. Je to najmä z dôvodu, že mladých ľudí tento koníček veľmi nezaujíma. A to je škoda. Či už ide o chov pre šport, zábavu alebo ako spôsob získavania potravy, záujemcovia by mali vedieť, že úspech v tejto aktivite vyžaduje základné znalosti o starostlivosti, výžive, šľachtení a zdraví holubov.

Najskôr treba myslieť na holubník

Prvým krokom pre začínajúcich holubárov je zriadenie vhodného bývania pre holuby. Holubník by mal byť bezpečný, suchý a čistý, s dostatočným vetraním na prevenciu respiračných problémov. Každý holub potrebuje priestor na pohyb rovnako ako prístrešok, ktorý ho ochráni pred poveternostnými podmienkami.

Chov holubov, čo všetko treba o ňom vedieť
Zdroj foto: Depositphotos

Vhodná výživa pre holuby

Výživa holubov je ďalším dôležitým krokom, na ktorý treba myslieť. Holuby konzumujú vyváženú stravu bohatú na obilniny, semená a stravu obsahujúcu potrebné živiny a energiu. Doplnky stravy s vitamínmi a minerálmi môžu tiež pomôcť udržať holuby v dobrej kondícii. V chovateľských potrebách zväčša nájdete namiešané zmesi podľa veku holuba.

Ako si vytvoriť jazierko s vodopádom vo vašej záhrade

Šľachtenie holubov

Šľachtenie holubov je proces, ktorý môže byť veľmi odmeňujúci, ale vyžaduje si pochopenie genetiky a výberu vhodných párov. Medzi známe a málo náročné plemená holubov patrí napríklad Slovenský voláč, Český stavák, Moravský pštros a ďalšie. No mnohé holuby sa šľachtia na súťaže či  už pre svoju krásu, alebo spôsob letu. Napríklad niektoré vtáky sú šľachtené pre dosahovanie výkonu v čo najdlhšom zotrvaní vo veľkej výške, presnejšie v nedohľadne. Takéto šľachtenie je trochu náročnejšie a vyžaduje si získať do svojho krídla ukážkové jedince, preto sa chovatelia holubov združujú v rôznych organizáciách, kde získavajú potrebné informácie pre svoj chov.

Zdravý kŕdeľ

Zdravie holubov je kľúčové pre ich dlhovekosť a výnos. Pravidelné kontroly u veterinára, očkovanie a preventívne opatrenia proti parazitom je potrebné opakovať na udržanie zdravého holubieho stáda.

Ako pri každom chove, aj pri holuboch je dôležité neustále vzdelávanie a získavanie nových poznatkov. Zapojenie sa do komunity chovateľov holubov, či už online alebo osobne, vám poskytne cenné rady a podporu.

V konečnom dôsledku, chov holubov môže byť nielen zaujímavým koníčkom, ale aj užitočnou činnosťou. Niektorí chovatelia totiž chovajú svoje vtáky na mäso. S odhodlaním a správnymi informáciami môže každý chovateľ zažiť radosť, ktoré prichádzajú so starostlivosťou o tieto úžasné vtáky.