Čo ešte treba stihnúť v apríli? Na tieto práce nezabudnite

čo treba urobiť v apríli? Zdroj foto: NašaZáhradka.sk

Kým v niektorých častiach Slovenska už kvitnú púpavy, inde o prácach na záhrade ani nechyrujú. Tak či onak, čo ešte treba stihnúť v apríli, alebo vtedy, keď nám to chladný apríl dovolí? 

Vrtkavé chladné aprílové počasie zabrzdilo mnohé práce záhradkárov. Najmä v severných častiach Slovenska si budú musieť s výsadbou na záhon počkať, pretože zem je ešte studená alebo premočená a niekde dokonca pod pokrývkou snehu. Tak či onak, čo ešte treba stihnúť v apríli, alebo vtedy, keď nám to počasie dovolí? Ak žijete na južnom Slovensku, možno už tieto práce máte za sebou.

Výsadba ovocných stromčekov

Ak ste v jeseni nestihli posadiť kúpené ovocné stromčeky, urobte tak ešte teraz. Pred vysádzaním si pripravte dostatočne veľkú jamu a zatlčte do nej kolík. Aby ste zvýšili pravdepodobnosť prijatia stromčeka, namočte jeho korene na niekoľko hodín do vody. Potom ho postavte kolmo do jamy, zahrňte zemou a poriadne pritlačte. Pri sadení je potrebné myslieť na to, aby miesto štepenia bolo aspoň 10 cm nad povrchom pôdy. Stromček dobre zalejte.

Ako rezať kríky čiernych ríbezlí pre krásnu úrodu

Postarajte sa o jahodový záhon

Záhon s jahodami treba po zime očistiť od starých uschnutých listov a pozor i na plesnivé listy. Okolie jahôd zbavte tiež burín. Je dôležité, aby ste dali pozor, a počas odstraňovania listov nepoškodili zelené srdiečka rastlín s mladými vyrastajúcimi lístkami. Záhon môžete tiež prekypriť a prihnojiť miernou dávkou dusíkatého hnojiva.

Upracte záhradu

Keď sa snehová prikrývka roztopí, odstráňte čečinu alebo iné pokrývky, ktorými ste chúlostivejšie trvalky chránili pred mrazom. Je to dôležité, aby sa potom nešírili hubové ochorenia. Takisto pohrabte zem a zbavte záhradu lístia, konárov, zamrznutých alebo poškodených častí trvaliek.

Ak máte na záhrade jazierko, ani to nezabudnite dôkladne vyčistiť. Odstráňte z neho odumreté časti rastlín.

Záhon s trvalkami môžete prihnojiť vyzretým kompostom. Prezimované muškáty ostrihajte tak, aby ste nechali na výhonkoch iba 2 až 4 púčiky. Dajte ich do nových kvetináčov s novým substrátom, aby sa vám opäť odvďačili bohatým kvitnutím.