Čo sa robí v januári na záhrade

čo sa robí v januári na záhrade Zdroj foto: Pixabay

Už ste venovali svoj čas na záhrade aj v zimnom období? Viete, čo sa robí v januári?

Čo sa robí v januári na záhrade

Akým činnostiam sa venujete počas zimného obdobia v záhradách? Pracovať v januári na záhrade sa zdá v zimnom období ako nerozumné, no tento čas je vyhradený tiež na určité činnosti. Práve zimné obdobie ponúka čas pre záhradkárov, aby si ujasnili predstavu svojej letnej záhrady. Aké kvety na jar vysadiť? Je potrebné sa rozhodnúť, ktoré nové byliny pridať do záhrady, a ktoré naopak, pridať do kompostu. Január je veľmi mrazivý mesiac, preto medzi primárne úlohy patrí údržba a kontrola.

Správne skladovanie úrody: Takto vydrží dlhšie svieža

Čo s vianočnou hviezdou

Ak ste dostali na Vianoce vianočnú hviezdu (Euphorbia pulcherrima), vložte ju do okna, kde môže prijať najviac svetla. A nezabudnite ju polievať. Prstom skúste, či je vrch suchý a ak áno, zemina v kvetináči potrebuje vodu. Vianočná hviezda neobľubuje stáť vo vode a môže zhniť, preto dbajte na správne zalievanie, aby vydržala čo najdlhšie.

Kontrola zeleniny, ovocia a bylín

Ak skladujete cibuľu, jablká, cesnak alebo zemiaky, skontrolujte, či nehnijú alebo nevyschli. Ďalej prekontrolujte aj orechy a nasušené byliny. Ak ste ich cez letné mesiace nasušili správne a dobre uskladnili, nemali by hniť ani trpieť plesňou.

čo sa robí v januári na záhrade
Zdroj foto: Pixabay

Skontrolujte stromy 

Keďže je všade navôkol mrazivo, skontrolujte svoj ovocný sad, kríky a iné stromy, ktoré máte na pozemku. Svoju pozornosť zamerajte na kontrolu kôry stromov, či nie je poškodená. Ak áno, s najväčšou pravdepodobnosťou je to problém buď s králikmi, hrabošmi alebo s vysokou zverou. V takomto prípade je potrebné konať, aby nenarobili ešte viac škody.

 

Snehový nával v záhrade

Keď napadne sneh v záhrade a pokryje všetko bielou pokrývkou, nezabudnite ho odstrániť z chodníka, ktorý do nej vedie. Vďaka tomu získate lepší prístup do zimnej záhrady, a môžete tak vyčistiť konáre, ktoré popadali pod návalom snehu. Taktiež skontrolujte poškodenie kríkov.