Čo sú provensálske bylinky? Urobte si vlastnú zmes

Čo sú provensálske bylinky? Urobte si vlastnú zmes Zdroj foto: Depositphotos

Toto univerzálne korenie preslávila najmä francúzska kuchyňa. Čo sú provensálske bylinky a ako si ich pripraviť doma z dopestovaných rastlín? Je to celkom jednoduché. 

Dodajú špecifickú chuť a vôňu najmä mäsovým jedlám, ale aj zeleninovým šalátom a syrom. Čo sú provensálske bylinky? Ide o aromatickú zmes sušených byliniek, ktorých domovom je francúzsky región Provensálsko.

Táto zmes získala popularitu a stala sa viac známou bylinkovou zmesou v 60. rokoch, keď Julia Child zahrnula recept s provensálskym korením do svojej slávnej kuchárskej knihy Umenie francúzskej kuchyne.

Ako si vyrobiť vlastné provensálske bylinky

Na výrobu vlastných provensálskych byliniek budeme potrebovať:

  • 1 lyžica sušeného tymianu
  • 1 lyžica sušenej bazalky
  • 1 lyžica sušeného rozmarínu, rozdrvená v mlynčeku na korenie
  • 1 polievková lyžica sušeného estragónu
  • 1 lyžička sušeného majoránu
  • 1 lyžička sušeného oregana
  • 1 bobkový list, rozdrvený

Všetky bylinky pridáme do mixovacej nádoby a miešame, kým sa nespoja. Potom hotovú zmes uložíme do vzduchotesnej nádoby a použijeme ju na dochutenie obľúbených jedál.

Aj keď provensálske bylinky sa dajú kúpiť už hotové v obchodoch s potravinami, ich výroba doma je jednoduchá. Navyše si zmes môžeme prispôsobiť tak, aby vyhovovali našej chuti a pokrmu, do ktorej plánujeme túto aromatickú zmes byliniek použiť.

Liečivá sila tejto zeleniny vás prekvapí. Pestujete ju?

Ako variť s provensálskymi bylinkami

Toto korenie sa tradične používa na jedlá ako pečené kura, pečené jahňacie mäso, grilované ryby a restovaná zelenina. Tu sú konkrétne tipy.

Správne dochutené mäso alebo ryby – Mäso potrieme olivovým olejom, posypeme soľou a provensálskymi bylinkami. Potom buď grilujeme, opekáme, alebo smažíme.

Pridajme ho do omáčok – Provensálskymi bylinkami sa dá dochutiť aj polievka, omáčka, dusené pokrmy. Môžeme ho zamiešať do šalátových dresingov a podobne.

Posypeme zmesou gril – Zoberme štipku alebo dve provensálskych byliniek a pridajme ju do uhlíkov grilu, keď sú horúce. Dym tak dostane vôňu a grilované jedlá budú lepšie chutiť.

Jednoduché kombinácie chutíNiektoré bylinky sa obzvlášť dobre spájajú s určitými jedlami a výroba vlastných provensálskych byliniek nám umožní experimentovať s rôznymi pomermi pre rôzne jedlá. Vyskúšajte napríklad zmes s obsahom estragónu na pečené kurča, zmes rozmarínu na pečené jahňacie kotlety a zmes feniklu na grilované ryby.