Drieň jedlý: Odrody, ktoré musíte mať v záhrade

Drieň jedlý: Odrody, ktoré musíte mať v záhrade Zdroj foto: Depositphotos

Pestujete vo svojej záhrade drieň jedlý? Ak nie, zistite, prečo sa ho oplatí posadiť na váš pozemok.

Drieň jedlý (Cornus mas) je nenáročný ovocný druh, ktorý sa skvelo hodí do suchých a vápenatých polôh. Tento odolný ker si získava stále viac priaznivcov nielen vďaka svojej nenáročnosti, ale aj bohatým úrodám chutných plodov. V tomto článku vám predstavíme dve výnimočné odrody drieňa jedlého – Nikolka a Radosť, ktoré by nemali chýbať vo vašej záhrade.

Nikolka – Zaujímavá odroda z ukrajinského šľachtenia

Charakteristika

Nikolka je zaujímavá odroda drieňa jedlého, ktorá pochádza z ukrajinského šľachtenia. Tento ker vytvára krásne kompaktné koruny a dorastá do celkovej veľkosti približne 2,5 metra. Je známa svojou dobrou reakciou na zmladzovací rez, čo umožňuje udržiavať jej tvar a vitalitu.

Úroda a plody

Nikolka patrí medzi veľmi úrodné odrody. Ročné úrody z rastliny sa pohybujú na úrovni 35 až 45 kg, pričom dospelé stromy môžu priniesť aj viac ako 60 kg ovocia. Táto odroda je jednou z najskorších, s plodmi, ktoré dozrievajú súčasne a sfarbujú sa takmer do čierna. Plody dosahujú veľkosť do 3,5 cm a hmotnosť okolo 6 gramov. Majú hruškovito-slzičkový tvar s tenkou šupkou a veľmi šťavnatou dužinou.

3 zdravé nátierky jari, ktoré si zamilujete

Chuť a využitie

Plody Nikolky majú príjemnú sladkú chuť, kde kyseliny takmer necítiť. Kôstka sa ľahko oddelí od dužiny. Plody obsahujú 8,6 % cukrov, 11 % pektínov, 119 mg % vitamínu C a 840 mg % antokyánov, čo je medzi odrodami drieňa jedlého veľmi vysoký obsah. Sú vhodné na priamy konzum, ale aj na výrobu likérov, kompótov, džemov, sirupov a marmelád.

Radosť – Úrodná odroda z Kyjeva

Charakteristika

Radosť je ďalšia vynikajúca ukrajinská odroda, pochádzajúca z botanickej záhrady v Kyjeve. Dorastá do výšky približne 3,3 metra a je známa svojou vysokou úrodnosťou.

Drieň jedlý: Odrody, ktoré musíte mať v záhrade
Zdroj foto: Depositphotos

Úroda a plody

Táto odroda patrí medzi skoršie, s plodmi dozrievajúcimi od 27. júla do 10. augusta. Úroda z 10-ročnej rastliny sa pohybuje od 18 do 20 kg, z 15-ročnej 25 až 30 kg a z 20-ročnej až 45 až 50 kg. Plody majú priemernú hmotnosť do 5,5 g, no môžu dosiahnuť až 6,6 g. Sú veľké, oválnohruškovitého tvaru a dĺžky 3 cm. Šupka je tenká a lesklá, tmavočervenej až čiernej farby, a dužina je červenoružová, mäkká a šťavnatá.

Chuť a využitie

Plody Radosť majú osviežujúcu jemne kyslastú chuť. Obsahujú 7,1 % cukrov, 1,4 % kyselín, 0,8 % pektínov, 106 mg % vitamínu C a 820 mg % antokyánov. Plody aj po dozretí dobre držia na kríku. Sú vhodné na priamy konzum, ale aj na univerzálne spracovanie do sirupov, štiav, kompótov, želé či vynikajúcich likérov.