Eustoma a jej pestovanie. Romantická krása očarí každého

Eustoma a jej pestovanie. Romantická krása očarí každého Zdroj foto: Depositphotos

Kvety podobajúce sa ružiam sú ozdobou mnohých kytíc. Eustoma a jej pestovanie nemusí byť pre vás náročné. Skúste naše tipy.

Eustoma a jej pestovanie je stále populárnejšie. Mnohých z nás totiž očarila jej krása. Tento kvet sa dá pestovať nielen na záhone ale i v kvetináči. Tu je niekoľko dobrých rád, aby vám vydržala a kvitla čo najdlhšie.

Aj keď je eustoma trvalka, neznesie mínusové teploty. Preto sa u nás pestuje ako jednoročná rastlina určená do váz. Vydrží vám v nej totiž najmenej týždeň a pri správnej starostlivosti i viac. Zakrpatené odrody sú však vhodné aj na pestovanie v kvetináči.

Pestovanie eustomy v kvetináči

Eustoma okrem kvetov zaujme aj svojimi dekoratívnymi šedozelenými listami, ktoré voňajú podobne ako hrachové struky. Preto je obľúbenou izbovkou. Pre správny rast potrebuje svetlé a chladnejšie miesto. Dbajte ale na to, aby eustoma nebola vystavená priamym slnečným lúčom. Dobre znáša suchý vzduch, preto je vhodná do panelákového bytu a podobne.

Eustoma a jej pestovanie. Romantická krása očarí každého
Zdroj foto: Depositphotos

Polievanie eustomy

Kvet vyžaduje pravidelnú zálievku, No pozor, rastlina je háklivá na premočenie, tak i na preschnutie. Koreňový bal je potrebné udržiavať stále vlhký.

Hnojenie

Aby vám eustoma dlho kvitla, doprajte jej raz za dva týždne hnojenie hnojivom pre kvitnúce rastliny. Inak vám kvety začnú žltnúť a predčasne opadávať. To, že má rastlina málo živín, spoznáte tiež podľa vyblednutých listov.

Unikátne kvety, ktoré rozjasnia vašu záhradu

Pestovanie eustomy na záhrade

Eustoma môže obohatiť vašu kvetinovú záhradu mnohými farbami. Kvety môžu byť purpurovej, modrofialovej, bielej, ružovej, červenej, lososovej, broskyňovej, fialovej či zelenkavej farby. Pestovanie tohto kvetu v záhrade môže byť jednoduchšie. Eustoma obľubuje kyslejšiu až neutrálnu zem a slnečné stanovište, ktoré však nie je vystavené priamym slnečným lúčom.

Rastlinu prihnojujte hnojivom na báze dusíka a vápnika, no určite si dajte pozor na dážď, ktorý môže poničiť kvety. Eustoma sa dá rozmnožovať semenami, ktoré sa vysievajú na jar. Toto rozmnožovanie je však náročnejšie, preto sa skôr oplatí kúpiť si predpestované sadenice.