Rastliny, ktoré oživia vašu jesennú záhradu

Rastliny, ktoré oživia vašu jesennú záhradu Konopáč purpurový, zdroj foto: Depositphotos

Spoznajte, ktoré rastliny sú vhodné pre vašu jesennú záhradu tak, aby ste sa z ich krásy tešili stále. 

Okrem kvetov, ktoré sme spomenuli v predchádzajúcom článku, existujú ďalšie rastliny, ktoré oživia vašu jesennú záhradu.

Jesenné krásky, ktoré rozjasnia vašu záhradu

Konopáč purpurový

Ide o mohutnú trvalku, ktorá dorastá do výšky až dva metre, preto je ju dobré vysadiť do zadnej časti záhona, aby netienila ostatným kvetom. Konopáč vonia navyše po vanilkách, takže dokáže spríjemniť jesennú záhradu i príjemnou vôňou.

Nároky na pôdu: Bohatá na živiny a vlhká zem

Nároky na slnko: Plné slnko až čiastočný tieň

Astry

Tieto jemné kvety podobné sedmokráskam sa začínajú objavovať koncom augusta a pokračujú až do mrazov. Ak na začiatku leta zviažete rastliny do trsov, vytvoríte pekné kôpky plné fialových, ružových, modrých či bielych kvetov.

Nároky na pôdu: Bohatá, hlinitá, vlhká, dobre priepustná zem

Nároky na slnko: Plné slnko až čiastočný tieň

Rastliny, ktoré oživia vašu jesennú záhradu
Krásnoočko, zdroj foto: Depositphotos

Krásnoočko

Rod Coreopsis predstavuje mnoho obľúbených záhradných rastlín. Väčšina kvitne pravidelne počas letnej sezóny. Ale ak svoju rastlinu po odkvitnutí ostriháte, poteší vás kvetmi aj počas jesene. Rastlina navyše láka včely a motýle – cenných opeľovačov. Krásnoočko je odolné voči väčšine chorôb a škodcov. Polievanie zvyčajne nie je nevyhnutné, pokiaľ nenastalo dlhé obdobie sucha.

Nároky na pôdu: Piesočnatá alebo skalnatá, suchá až stredne vlhká, dobre priepustná zem

Nároky na slnko: Úplné slnko

Slnečnica (trvalka)

Na jeseň vás svojou krásou môžu potešiť aj slnečnice. No nejde o jednoročné rastliny, ktoré majú krásne veľké kvety ale trvalky s drobnejšími kvietkami podobným sedmokráskam. Slnečnica viacročná je nenáročná rastlina, ale mali by ste ich dobre zalievať a používať hnojivo, ak máte chudobnú pôdu na živiny.

Nároky na pôdu: Bohatá, vlhká, dobre priepustná zem

Nároky na slnko: Úplné slnko

Jesenný krokus

Väčšina z nás pozná jarný krokus, no existuje aj jesenný krokus, ktorý zakvitne práve počas jesene. Rastlina rastie najlepšie v čiastočnom tieni. Pre zdravé rastliny znížte v lete zálievku, keď lístie začne odumierať a žltnúť. Výdatnejšie začnite polievať opäť koncom leta, keď sa lístie znovu zazelená.

Nároky na pôdu: Bohatá na živiny a stredne vlhká zem

Nároky na slnko: Čiastočný tieň