Gaultéria očarí viacerými vlastnosťami. Nielen že je to atraktívna exotická rastlina, ale môže dokonca poslúžiť ako korenie.
Pestovanie exotických rastlín získava čoraz väčšiu popularitu medzi záhradkármi a pestovateľmi kvetov. Jednou z takýchto fascinujúcich rastlín je gaultéria, ktorá sa dá využiť viacerými spôsobmi.
Táto exotická rastlina je stálezelený kvet pôvodom z Južnej a Severnej Ameriky. Jej hlavná charakteristika je výrazná, atraktívna červená farba plodov a listov. Okrem toho prináša príjemnú vôňu a má liečivé vlastnosti, čo ju robí atraktívnou pre pestovateľov.
Dekoratívne vlastnosti: Gaultéria prináša do vašej záhrady krásu a farebný kontrast. Jej jasná červená farba plodov a listov dodávajú vizuálnu atraktivitu a estetický prvok vašej záhrade.
Nenáročná na pestovanie: Ide o nenáročnú rastlinu, ktorá sa ľahko pestuje. Vyžaduje málo starostlivosti a mierne kyslú pôdu, preto sa môže pestovať spolu s vresmi a vresovcami. Je odolná voči chorobám a škodcom.
Prírodná ochrana pôdy: Korene gaultérie majú schopnosť viazať dusík, čím zlepšujú kvalitu pôdy. Táto schopnosť robí z gaultérie užitočnú rastlinu pri pestovaní v kombinácii s inými rastlinami.
Má liečivé účinky: Gaultéria má aj liečivé účinky. O tých si povieme v nasledujúcom článku.
Voľba vhodného miesta: Táto rastlina preferuje polotienisté až tienisté miesta. Vyhnite sa priamemu slnečnému svetlu, ktoré by mohlo spáliť listy.
Zalievanie: Gaultéria potrebuje stálu zálievku. Je dôležité udržiavať pôdu vlhkú, ale nie premočenú. Zalievajte ju pravidelne, najlepšie v skorých ranných hodinách alebo večer.
Mulčovanie: Mulč okolo rastlín pomáha udržiavať vlhkosť a potláčať rast buriny. Použite organický mulč, ako napríklad kôru či ihličie.
Hnojenie: Gaultéria nepotrebuje pravidelné hnojenie. Stačí niekoľkokrát za rok pridať hnojivo do zálievky.
Rezanie: Ak chcete udržať tvar tejto rastliny v správnej hustote, môžete ju pravidelne orezávať. Orežte ju na jar po odkvitnutí alebo na jeseň pred začiatkom zimy.
Ktoré kvety sa hodia do závesných kvetináčovAj keď je gaultéria pomerne odolná voči väčšine škodcov a chorôb, niektoré problémy sa môžu vyskytnúť. Tu sú niektorí škodcovia, na ktorých by ste si mali dať pozor:
Vošky: Tieto malý hmyz môže napádať listy a viesť k ich deformácii. Použite organické postreky alebo insekticídy na ich kontrolu.
Chrobáky: Niektoré druhy chrobákov môžu napadnúť listy a spôsobiť poškodenie. Pomôže ručné odstránenie.
Plesne: V prípade nadmerného zalievania alebo vlhkého prostredia môže nastať výskyt plesňového ochorenia. Predchádzajte tomu, udržiavajte primeranú vlhkosť a zabezpečte dostatočnú cirkuláciu vzduchu.
Kto by odolal šťavnatým strapcom sladkého hrozna, ktoré sú plné chuti, vitamínov a slnečných lúčov?…
Plánujete tento rok vlastnú zeleninovú záhradu, či pestovanie drobného ovocia? Spoznajte 4 základné podmienky, ktoré…
Pôda – základ života na Zemi a nevyhnutná podmienka pre pestovanie plodín. Pre vinohradníkov je…
Nevoľnosť či bolesť hlavy – tieto príznaky sú neklamným znakom toho, že ste to s…
Máme pre vás niekoľko receptov, ktoré osviežia vašu silvestrovskú oslavu. Koktaily môžete pripraviť buď v…
Príprava na ďalší vegetačný rok začína už v januári. Na čo všetko treba myslieť už…