Gaultéria: Exotická rastlina s mnohými výhodami

Gaultéria: Exotická rastlina s mnohými výhodami pre pestovateľov Zdroj foto: Depositphotos

Gaultéria očarí viacerými vlastnosťami. Nielen že je to atraktívna exotická rastlina, ale môže dokonca poslúžiť ako korenie.

Pestovanie exotických rastlín získava čoraz väčšiu popularitu medzi záhradkármi a pestovateľmi kvetov. Jednou z takýchto fascinujúcich rastlín je gaultéria, ktorá sa dá využiť viacerými spôsobmi.

Čo je to gaultéria?

Táto exotická rastlina je stálezelený kvet pôvodom z Južnej a Severnej Ameriky. Jej hlavná charakteristika je výrazná, atraktívna červená farba plodov a listov. Okrem toho prináša príjemnú vôňu a má liečivé vlastnosti, čo ju robí atraktívnou pre pestovateľov.

Dôvody na pestovanie gaultérie

Dekoratívne vlastnosti: Gaultéria prináša do vašej záhrady krásu a farebný kontrast. Jej jasná červená farba plodov a listov dodávajú vizuálnu atraktivitu a estetický prvok vašej záhrade.

Nenáročná na pestovanie: Ide o nenáročnú rastlinu, ktorá sa ľahko pestuje. Vyžaduje málo starostlivosti a mierne kyslú pôdu, preto sa môže pestovať spolu s vresmi a vresovcami. Je odolná voči chorobám a škodcom.

Prírodná ochrana pôdy: Korene gaultérie majú schopnosť viazať dusík, čím zlepšujú kvalitu pôdy. Táto schopnosť robí z gaultérie užitočnú rastlinu pri pestovaní v kombinácii s inými rastlinami.

Má liečivé účinky: Gaultéria má aj liečivé účinky. O tých si povieme v nasledujúcom článku.

Rady pre pestovanie gaultérie

Voľba vhodného miesta: Táto rastlina preferuje polotienisté až tienisté miesta. Vyhnite sa priamemu slnečnému svetlu, ktoré by mohlo spáliť listy.

Zalievanie: Gaultéria potrebuje stálu zálievku. Je dôležité udržiavať pôdu vlhkú, ale nie premočenú. Zalievajte ju pravidelne, najlepšie v skorých ranných hodinách alebo večer.

Mulčovanie: Mulč okolo rastlín pomáha udržiavať vlhkosť a potláčať rast buriny. Použite organický mulč, ako napríklad kôru či ihličie.

Hnojenie: Gaultéria nepotrebuje pravidelné hnojenie. Stačí niekoľkokrát za rok pridať hnojivo do zálievky.

Rezanie: Ak chcete udržať tvar tejto rastliny v správnej hustote, môžete ju pravidelne orezávať. Orežte ju na jar po odkvitnutí alebo na jeseň pred začiatkom zimy.

Ktoré kvety sa hodia do závesných kvetináčov

Škodcovia a choroby

Aj keď je gaultéria pomerne odolná voči väčšine škodcov a chorôb, niektoré problémy sa môžu vyskytnúť. Tu sú niektorí škodcovia, na ktorých by ste si mali dať pozor:

Vošky: Tieto malý hmyz môže napádať listy a viesť k ich deformácii. Použite organické postreky alebo insekticídy na ich kontrolu.

Chrobáky: Niektoré druhy chrobákov môžu napadnúť listy a spôsobiť poškodenie. Pomôže ručné odstránenie.

Plesne: V prípade nadmerného zalievania alebo vlhkého prostredia môže nastať výskyt plesňového ochorenia. Predchádzajte tomu, udržiavajte primeranú vlhkosť a zabezpečte dostatočnú cirkuláciu vzduchu.