Heliotropium je atraktívna trvalka alebo tiež letnička, ktorá zdobí mnohé pozemky. Ak chcete vedieť viac o jej pestovaní, ste na správnom mieste.
Heliotropium, známe aj ako heliotrop alebo skrutec peruánsky, patrí do čeľade Heliotropiaceae. Tento rod zahŕňa približne 325 druhov. Svojimi aromatickými kvetmi si získal obľubu medzi mnohými záhradkármi. Jeho drobné kvety, ktoré sledujú slnko, vôňou pripomínajú vanilku alebo čerešňový koláč. Kvitne od júna do septembra najčastejšie v modrých odtieňoch.
Heliotropy pochádzajú zo subtropických oblastí Peru a sú adaptabilné na mierne klimatické podmienky, ale vyžadujú určitú starostlivosť pre optimálny rast a kvitnutie. Ak máte domáce zvieratá, alebo malé deti, pestovaniu tohto kvietka sa radšej vyvarujte, lebo je jedovatý.
Begónia – Farebná kráska záhrady, ako sa o ňu starať?Potreba slnečného svetla: Heliotropy prosperujú v plnom slnku a potrebujú minimálne šesť hodín priameho slnečného svetla denne.
Najvhodnejšia poloha je pre ne miesto, kde budú vystavené rannému slnku. Opatrne najmä počas horúcich mesiacov, kde by poludňajšie slnko mohlo spáliť kvety.
Typ pôdy: Skrutec uprednostňuje bohatú, hlinitú pôdu, ktorá je priepustná a udržiava dobre vlhkosť. Mala by byť tiež bohatá na organickú hmotu s pH medzi 6,6 a 7,3. Heliotropom sa nedarí dobre v ťažkých ílovitých pôdach, pretože neznášajú mokré korene.
Heliotropy potrebujú veľa vody, aby sa im darilo. Udržujte pôdu rovnomerne vlhkú, ale nie podmáčanú a nedovoľte, aby rastliny vyschli. Pri pestovaní v nádobách bude potrebné heliotropy zalievať výrazne častejšie, pretože rastlina absorbuje vodu rýchlejšie.
Ak si chcete užiť krásne kvety čo najdlhšie, doprajte tejto rastline hnojivo aspoň raz za mesiac. V prípade, že ich pestujete v kvetináči, hnojiť treba každé dva týždne. Ideálne je hnojivo s obsahom fosforu, ktoré sa odporúča pre kvitnúce rastliny.
Rastliny je možné rozmnožovať pomocou odrezkov alebo zo semien. Odrezky získavame z mäsitej zelenej časti rastliny. Mali by byť dlhé 10 centimetrov. Spodné listy treba odstrániť a spodnú časť výhonku ponoriť do zakoreňovača. Potom výhonok vložte do kvetináča a polejte.
Trávenie počas Vianoc dostane riadne zabrať. Našťastie príroda nám dokáže podať pomocnú ruku prostredníctvom týchto…
Najmä počas vianočných sviatkov sú najobľúbenejšou dekoráciou. Avšak pozor. Škodia vonné sviečky zdraviu a máme…
Máme pre vás tipy na netradičné vianočné recepty vhodné pre vegánov, ľudí s intoleranciou na…
Vianoce a zdravie pečene: Prečo je dôležité nezabúdať na najväčší dar? Pretože ide o jeden…
Únava je vaša stála spoločníčka? Prírodné riešenie je bližšie, ako si myslíte. Predstavujeme vám bylinkové…
Sterilizovaný hlávkový šalát môže byť chutnou možnosťou, ako uchovať vitamíny z vašej záhrady aj počas…