Je ovocie zlé alebo dobré pre vaše zdravie? Tu je sladká pravda

Je ovocie zlé alebo dobré pre vaše zdravie? Tu je sladká pravda Zdroj foto: Depositphotos

V súčasnosti sa názory odborníkov rôznia. Je ovocie zlé alebo zdravé pre naše zdravie? Zistite, ako to v skutočnosti naozaj je. 

Každý vie, že ovocie je zdravé – ide o skutočné, plnohodnotné potraviny. Niektorí ľudia ich nazývajú „rýchlym občerstvením“, pretože sa v nich skrýva veľa živín, ktoré sú ľahko dostupné.

Ovocie má však relatívne vysoký obsah cukru v porovnaní s inými celistvými potravinami. Z tohto dôvodu by vás mohlo zaujímať, či ide o naozaj prospešnú potravinu. Tento článok vrhá na túto tému trochu svetla. Je ovocie zlé alebo dobré pre vaše zdravie?

Nadmerné množstvo cukru je zlé, ale jeho účinky závisia od viacerých vecí

Mnohé dôkazy ukázali, že nadmerný príjem pridaného cukru je škodlivý. Patrí sem stolový cukor (sacharóza) a kukuričný sirup s vysokým obsahom fruktózy. Jeden z dôvodov, prečo je nadmerný príjem pridaného cukru škodlivý, sú negatívne metabolické účinky fruktózy. Najmä keď sa konzumuje vo veľkých množstvách.

Mnoho ľudí sa dnes domnieva, že keďže pridané cukry sú zlé, musí to platiť aj pre ovocie, ktoré tiež obsahuje fruktózu. To je však mylný názor. Fruktóza je škodlivá len vo veľkých množstvách a je ťažké získať väčšie množstvo fruktózy z ovocia.

Mangold: Zdravotné výhody a tipy na pestovanie tejto superpotraviny

Ovocie tiež obsahuje vlákninu a vodu

Ak sa konzumuje celé ovocie, je takmer nemožné, aby ste zjedli nadmerné množstvo fruktózy, ktoré by mohlo spôsobiť škodu. Plody sú nabité vlákninou a vodou. Z tohto dôvodu väčšina ovocia (ako jablká) chvíľu trvá, kým sa zje a strávi, čo znamená, že fruktóza zasiahne pečeň pomaly. Navyše ovocie zasýti na dlhší čas.

Ovocie obsahuje veľa vitamínov, minerálov a antioxidantov

Ovocie je samozrejme viac ako len vodnaté vrecko fruktózy. Je v ňom veľa živín, ktoré sú dôležité pre zdravie. Obsahuje vlákninu, vitamíny a minerály, ako aj množstvo antioxidantov a iných rastlinných zlúčenín ( napríklad kyselina listová).

Vláknina, najmä rozpustná, má výhody vrátane zníženia hladiny cholesterolu, spomaleného vstrebávania sacharidov a zvýšenej sýtosti. Navyše štúdie ukázali, že rozpustná vláknina vám môže pomôcť schudnúť.