Jesenná záhrada: Spoznajte tipy na jej založenie, časť II.

jesenná záhrada Zdroj foto: Pixabay

Vyskúšajte pestovanie počas druhej polovice roka. Tu nájdete tipy na jesennú záhradu.

Jesenná záhrada – vhodné odrody na sadenie

Jesenná záhrada by mala mať také plodiny, ktoré do istej miery dokážu tolerovať chladné počasie.

Napríklad „skorá“ kapusta, ako je napríklad JUNA, sú skvelé na pestovanie počas skorej jari, pretože dozrievajú skôr, ako sa počasie zahreje. Ako jesenná plodina však nie sú tak mrazuvzdorné ako niektoré iné neskoré kapusty ( TARGET).

Najlepšie výsledky dosiahnete zameraním sa na výsadbu semien zeleniny, ktoré sa predávajú ako jesenné a zimné odrody, nie ako odrody skorej jari.

Ako úspešne založiť jesennú záhradu, časť I.

Pripravte si plán na jesennú záhradu

Existuje niekoľko pravých rastlín vhodných do jesennej záhrady, ako je cesnak, šalotka a pšenica. Rastú rýchlo v chladnom počasí, takže je najlepšie vysadiť ich na jeseň, zvyčajne len pár týždňov pred prvým mrazom.

Ako teplota pôdy klesá, tieto rastliny prejdu do režimu spánku. Na začiatku jari začnú opäť rásť. Zvyčajne sú pripravené na zber približne koncom jari alebo začiatkom leta.

Nezabudnite si rezervovať miesto na svojich záhonoch pre neskorú výsadbu zeleniny. Alebo môžete naplánovať zber niektorých rýchlejšie dozrievajúcich plodín zozbieraných približne v čase, ktorý potrebujete na vysadenie jesenných plodín.

Buďte pripravení na ochranu rastlín pred mrazom

Mnoho ľudí tiež používa rôzne metódy na predĺženie vegetačného obdobia po obvyklých dátumoch mrazu.

– Zakrytie riadkov

Prikrytie rastlín môže zabrániť usadeniu mrazu na rastlinách. Teploty okolo rastliny a na úrovni pôdy však zvýši iba o niekoľko stupňov. Táto metóda je dobrá na ochranu pred neočakávanými skorými mrazmi, ale vašu vegetačnú sezónu príliš nepredĺži.

– Vykurované domy alebo skleníky

Pre skutočné predĺženie sezóny, ktoré umožní vašim rastlinám pokračovať v raste a dozrievaní po vašich posledných dátumoch mrazu, je potrebný napríklad skleník, ktorý vám umožní regulovať teploty. Udržať požadovanú teplotu pomôžu napríklad horáky na propán, solárne ohrievače a podobne.

Ak sa vám podarí udržať dennú teplotu vzduchu okolo 21 ° C a večernú teplotu približne  10 ° C, môžete pokračovať v pestovaní rastlín až do jesene. Ako sa dni skracujú, rastliny však porastú iba v pomere k množstvu svetla. Záleží aj od toho, v akej oblasti bývate. Predĺžiť deň môže pomôcť umelé osvetlenie.