Klenoty škótskych kvetov, ktoré máte aj vo svojej záhrade

klenoty škótskych kvetov Zdroj foto: Pixabay

Škótsky vres ako krík nesmrteľnosti a bodliakový odvar. Spoznajte klenoty škótskych kvetov.

Škótsko je krajina bohatá nielen na históriu, ale aj na prírodu. Viete, aké sú klenoty škótskych kvetov? Obyvateľov škótskej krajiny nie je mnoho (5 mil.) a dá sa počtom prirovnať k Slovensku, ale je to krajina bohatá na prírodné scenérie. Má svoje vlastné, unikátne čaro, ktorému nejeden človek podľahne. Obrovské jazerá, ktoré sú potomkami roztopených ľadovcov, mosty a nedobytné hrady so svojou netradičnou architektúrou sú typickými znakmi pre túto vresovitú krajinu. Je to krajina Harryho Pottera či známej jazernej príšery Nessie. Ale predovšetkým známych škótskych kvetov – bodliaka a vresu.

Ako vypestovať aubrietu

Klenoty škótskych kvetov

Vres obyčajný (Calluna Vulgaris)

Škótske vresy sú veľmi známe po celom svete a sú symbolom škótskej krajiny. Vďaka vlhkému podnebiu a neustále premenlivému počasiu nemôže mať Škótsko iný symbol kvetu ako ten, ktorý sa nachádza na celom jej území. Krajina vresovísk nie je kopcovitá, ale plná pustatín a bujarého vetra, ktorý roznáša semená rastlín ďalej do krajiny. Tento nízkorastúci kvet dokáže skrášľovať záhrady po celý rok aj vďaka tomu, že neustále mení farbu listov podľa ročného obdobia. Nie je náročný na pestovanie, ale vres potrebuje predovšetkým kyslú pôdu a umiestnenie na slnečnom mieste. Ak ho chcete vysadiť v záhrade, dodržujte rozostup medzi rastlinami 24 centimetrov. Najlepšie je vysádzať vres na jar alebo skoro na jeseň, pretože kvitne od neskorého leta do prvých mrazov.

Odumreté a suché stonky na jar zrežte, najlepšie tesne pri zemi. Tým získate sviežejšie rastliny. Pred začiatkom zimy sa odporúča mulčovanie ako jeden zo spôsobov, ktorým predídete poškodeniu spôsobeného vetrom a nízkymi teplotami.

klenoty škótskych kvetov
Zdroj foto: Pixabay

Krík nesmrteľnosti

Podľa starých škótskych legiend o elfoch sa tradovalo, že ak si vyrobíte nápoj z tohto škótskeho klenotu, stanete sa nesmrteľným.

Kde vysádzať

Vres neobľubuje presádzanie ani okopávanie. Preto pri jeho sadení dávajte pozor, aby ho neobklopovala burina. Vres obyčajný ala škótsky klenot si môžete vysadiť doma na balkóne, v skalkách na záhradách alebo jednoducho v kvetináči.