Krásne trvalky zo semien? Dá sa to! Spoznajte 14 odrôd

krásne trvalky zo semien Zdroj foto: Pixabay

Zvoľte tie správne odrody, vďaka ktorým budete mať krásne trvalky zo semien ešte tento rok. 

Pestovanie kvetov zo semien má niekoľko výhod. Získate silné a krásne trvalky z vlastného semena, ušetríte peniaze a môžete sa pochváliť vzácnymi kultivarmi vypestovanými ekologickým spôsobom.

Jar vo vašom dome? Takto vaše cibuľky zakvitnú  

Čo treba vedieť o pestovaní trvaliek zo semena

Predtým, ako začnete, musíte najskôr získať semená! Pred zakúpením semien od dobrého dodávateľa sa uistite, že kupované rastliny poznáte. Treba vedieť, či máte na záhone vhodný typ pôdy, dostatok slnka, vyhovuje vám ich veľkosť, farba a ďalšie vlastnosti.

Rovnako ako v prípade zeleniny, bylín a jednoročných kvetov, aj tu môžete urýchliť rast rastliny začatím pestovania semien v interiéri pomocou svetla, tepla a vlhkosti, aby ste napodobnili jarné či letné podmienky rastu.

Každý pestovaný kvet potrebuje vhodný typ substrátu, svetlo, vlahu a teplo, preto je dôležité, kde nádobu v miestnosti umiestnite a akú teplotu by mala mať miestnosť.

Vlhkosť je kľúčom k vypučaniu vašich semien. Počas čakania na prvé výhonky sa uistite, že je pôda dôkladne zavlažovaná. Na zaistenie vlhkosti sa odporúča rastliny zakryť buď fóliou, alebo aj priesvitnou miskou.

Treba však vedieť, že semená trvaliek môžu klíčiť dlhšie ako iné semená, na ktoré ste zvyknutí, ako je napríklad zelenina alebo kvety. Dajte im aspoň mesiac na klíčenie, než sa vzdáte, že zo semena nič nebude.

krásne trvalky do záhrady
Zdroj foto: Pixabay

Spoznajte trvalky, ktoré je vhodné pestovať zo semena

Achillea

Tiež známa ako rebríček, je odolná a spoľahlivá rastlina, ktorá má strapce kvetov rôznych farieb. Môže sa rýchlo rozširovať a má dlhé obdobie kvitnutia.

Allium

Okrasný cesnak – allium, je tiež vďačnou rastlinou, ktorý poteší veľkými fialovými kvetmi najmä počas leta.

Aquilegia (orlíček)

Táto rastlina je známa pre svoje originálne okvetné lístky, ktoré majú rôzne farby. Orlíček dodá vašej záhrade farbu a rozmanitosť počas jari i leta.