Letný rez marhúľ: Zásady, ktoré treba poznať

Letný rez marhúľ: Zásady, ktoré treba poznať Zdroj foto: Depositphotos

Začiatok júna treba vykonať letný rez marhúľ. Tu sú praktické rady, ako na to. 

Letný rez marhúľ je kľúčovým krokom v starostlivosti o tieto ovocné stromy. Tento proces, známy aj ako Šittov rez, pomáha urýchliť nástup do rodivosti, zvýšiť počet kvetných púčikov a zabezpečiť bohatú úrodu chutných plodov. Pre správne vykonanie letného rezu je dôležité dodržať určité zásady a načasovanie.

Kedy vykonávať letný rez marhúľ?

Termín letného rezu závisí od pestovateľskej oblasti. V teplejších regiónoch môžeme začať už koncom mája, pričom rez by mal byť ukončený najneskôr do 20. júna. Dôležité je sledovať vývoj výhonkov a prispôsobiť rez aktuálnym podmienkam.

Prečo je letný rez dôležitý?

Hlavným cieľom letného rezu je podporiť rodivosť stromov, ktoré ešte nerodili, a zvýšiť počet kvetných púčikov na výhonkoch. Tento postup tiež posúva kvitnutie stromov približne o týždeň, čím sa znižuje riziko poškodenia jarnými mrazíkmi. Výsledkom je bohatšia úroda v nasledujúcom roku.

Spestrite kvetinovú záhradu. Vysaďte tento kvet

Ako vykonávať letný rez?

Pri letnom reze sa zameriavame na skrátenie mladých výhonkov dlhších ako 30 centimetrov. Skrátením týchto výhonkov umožníme vytvorenie predčasných letorastov v aktuálnej vegetačnej sezóne. Postup je nasledovný:

Bujne rastúce výhonky (nad 40 cm): Skrátime o polovicu.
Stredne bujné výhonky (30 až 40 cm): Skrátime o tretinu.
Slabšie výhonky (20 až 30 cm): Skrátime o štvrtinu.
Púčiky začnú pučať približne 8 až 10 dní po reze, čo zabezpečí tvorbu nových výhonkov a budúcich kvetných púčikov.

Tipy pre úspešný letný rez

Používame ostré nástroje: Na rez používame ostré záhradnícke nožnice, aby sme minimalizovali poškodenie rastliny.
Dezinfekcia nástrojov: Pred rezom dezinfikujeme nožnice, aby sme predišli šíreniu chorôb.
Správne načasovanie: Sledujeme vývoj výhonkov a prispôsobíme rez aktuálnym podmienkam.
Nepreťažujeme stromy: Pri skrátení výhonkov dbáme na to, aby sme nepreťažili strom, čo by mohlo viesť k oslabeniu rastliny.

Letný rez marhúľ je nevyhnutným krokom pre zabezpečenie bohatšej a kvalitnejšej úrody. Správnym načasovaním a technikou rezu podporíme tvorbu kvetných púčikov a znížime riziko poškodenia stromov jarnými mrazíkmi. Dodržiavaním týchto zásad môžeme očakávať zdravé a produktívne marhule, ktoré prinesú radosť z bohatej úrody.