Liečba akné: 6 rastlín, ktoré ho pomôžu odstrániť

liečba akné Zdroj foto: Pixabay

Liečba akné môže byť celkom jednoduchá. Vedeli ste, že môžu pomôcť rastliny, ktoré máme v záhrade alebo v našej domácnosti?

Liečba akné pomocou rastlín

Aloe vera

Pestujete v kvetináči túto izbovú rastlinu? Možno mnohí z vás netušia, že sa dá použiť na liečbu akné. Aloe vera má protizápalové látky,ktoré stimulujú imunitný systém tela a urýchľujú proces hojenia rán na infikovaných miestach.

Púpava

Vedeli ste, že aj táto bežná burina z našich záhrad dokáže potlačiť tvorbu akné? Púpava má listy bohaté na draslík. Práve ten má silný čistiaci účinok na pečeň a prečisťuje aj krv.
Preto lieči akné a potláča výskyt pupienkov a čiernych škvŕn.

Žihľava

Ďalšia burina, ktorú pozná každý záhradkár, ktorá je prospešná pri problémoch z akné najmä vďaka obsahu protizápalových látok (vitamín B, minerály, zinok, stopové prvky).

Netradičná liečivá záhrada, poznáte tieto málo známe bylinky?

Čajovník austrálsky

Na liečbu akné sa používa aj čajovník austrálsky. Obsahuje totiž látku (terpinen-4), ktorá pôsobí ako antimikrobiálna látka pri infekciách, a tak znižuje zápal.
antiseptické, antibakteriálne a protiinfekčné vlastnosti čajovníka teda vysušujú vyrážky a tlmia zápal.

Paradajka

Táto zelenina obsahuje vysoký obsah bielkovín, vitamínu A a B, antioxidantov a lykopénov, ktoré majú protizápalové vlastnosti. Paradajka čistí a lieči pleť tým, že čistí póry, ktoré sú upchaté nečistotami, a potom ich uzavrie, aby zostali trvale v čistote.

Citrón

Vďaka kyseline askorbovej patrí takisto k účinným liečiteľom akné. Citrónová šťava podporuje hojenie rán a dezinfikuje, preto je veľmi účinná v boji proti baktériám spôsobujúcim akné.
Pozor však, musí sa používať opatrne, aby sa predišlo precitlivenosti, ktorá by mohla viesť ku kožným léziám spôsobeným slnečným žiarením

Spôsoby, ako použiť rastliny na liečbu akné

Púpava sa môže na liečbu akné použiť viacerými spôsobmi, a to:

Pleťová maska: Vo vriacej vode povarte pár kvetov púpavy a lúhujte 30 minút. Po ochladení naneste na tvár. Nechajte pôsobiť 15 minút a potom opláchnite. Opakujte dvakrát denne.

Odvar z koreňov púpavy: Na pokožku náchylnú na akné sa odporúča piť odvar z púpavy a koreňov lopúcha každý deň po dobu 4 týždňov.

Zápar: Zalejte vriacou vodou a nechajte pol hodiny lúhovať. Pite 2 alebo 3 šálky denne.

Domáca pleťová voda: Zalejte 4 hrste kvetov jedným litrom vriacej vody. Nechajte pol hodiny prikryté lúhovať. Preceďte a uschovajte v chlade. Čistite pleť dvakrát denne.

Čajovník sa zvyčajne používa vo forme éterického oleja. Naneste ho na pokožku.

Aloe vera si môžete vypestovať aj v črepníku. Odrežte list, pozdĺžne ho otvorte a vyberte dužinu. Každý deň naneste na postihnuté miesta. Nakrájané listy tejto rastliny vydržia v chladničke dva týždne.

Žihľava dvojdomá sa používa vo forme obkladov. Listy žihľavy zalejte vriacou vodou a nechajte lúhovať desať minút. Mierne vychladnutý odvar potom prostredníctvom bavlnenej handričky alebo tampónu prikladajte na akné.