Liečivá bylina tymian bola považovaná za vzácnosť už v starovekom Egypte a jej účinky na naše zdravie vyzdvihoval aj antický lekár Hippokrates.
Liečivá bylina tymian, táto na pohľad nenápadná rastlina, je skutočným pokladom prírody. Tymian je známy pre svoje blahodarné účinky na zdravie, pričom sa často využíva aj v kuchyni ako obľúbené korenie. Či už ho používate na liečebné účely, na dochutenie jedál, alebo ako voňavý doplnok vašej domácnosti, tymian vám dá rozhodne to, čo potrebujete. Prečo ho považujeme za liečivú bylinku, ktorá by nemala chýbať vo vašej domácnosti?
Liečivá bylina tymian a jej história a význam
Tymian, botanicky známy ako dúška tymianová ( Thymus vulgaris ), bol uznávaný už v staroveku. Jeho názov pochádza z gréckeho slova thymos, čo znamená odvahu a silu. Starovekí Gréci ho spaľovali v chrámoch ako kadidlo a verili, že jeho vôňa dodáva bojovníkom odvahu. V Egypte sa využíval pri mumifikácii tiel, čo svedčí o jeho silných antiseptických vlastnostiach.
V súčasnosti sa tymian uplatňuje najmä v kulinárstve a medicíne. Táto trváca bylinka dorastá do výšky 20 až 40 centimetrov a má drobné aromatické listy a kvety, ktoré kvitnú od mája do augusta. Okrem svojich praktických vlastností je tymian aj estetickou ozdobou záhrady, ktorá priťahuje včely a motýle.
Zdravotné benefity tymianu
Tymian je doslova nabitý vitamínmi a minerálmi. Obsahuje vitamíny A, B a C, ale aj dôležité minerály, ako nevyhnutné železo, vápnik, meď, zinok, sodík, kyselinu listovú, horčík či draslík. Jeho liečivé účinky sa spájajú s viacerými zdravotnými problémami, pričom jeho najvýznamnejšie benefity zahŕňajú:
1. Podpora dýchacích ciest
Tymian je skutočnou zbraňou proti prechladnutiu a ochoreniam dýchacích ciest. Ak vás trápi kašeľ, zápal priedušiek alebo nachladnutie, táto bylinka vám prinesie úľavu. Esenciálne oleje v tymiane pomáhajú rozpúšťať hlieny, zmierňujú kašeľ a upokojuje zapálené hrdlo a hlasivky. Už antický lekár Hippokrates ho odporúčal ako liek na ochorenia dýchacích ciest.
Tip na použitie:
V prípade nachladnutia si pripravte tymianový čaj alebo inhalujte horúcu vodu s pár kvapkami tymianovej silice.
2. Podpora trávenia
Tymian podporuje tráviaci systém, uľavuje od nadúvania a zmierňuje zápaly žalúdka. Pravidelné používanie tejto bylinky môže pomôcť aj pri problémoch s pečeňou a tráviacimi ťažkosťami spôsobenými ťažkými jedlami. Účinkuje tiež ako liečba a prevencia hnačky.
Tip na použitie:
Keďže podporuje trávenie, tak je vhodné koreniť ťažšie jedlá práve týmto korením. Hodí sa do omáčok, na pečené mäso či zemiaky.
3. Antiseptické vlastnosti
Tymian má silné antibakteriálne a protiplesňové účinky. Dokáže zničiť baktérie a plesne v tráviacom trakte, čím pomáha predchádzať infekciám. Je tiež účinný pri problémoch s lupinami.
Tip na použitie:
Pripravte si tymiánový odvar na vlasy, ktorý vám pomôže s lupinami. Povarte 4 kopcovité lyžice sušeného tymianu v 400 ml vody, odvar nechajte vychladnúť, sceďte a naneste na umyté vlasy.
4. Podpora psychickej pohody
Tymian je známy svojím pozitívnym vplyvom na psychiku. Pomáha zmierňovať stres, úzkosť a depresívne stavy. Esenciálne oleje z tymianu majú povznášajúce účinky na myseľ a účinkujú pri nespavosti.
Tip na použitie:
Nakvapkajte pár kvapiek tymianovej silice do aromalampy alebo si pripravte relaxačný kúpeľ, do ktorého nakvapkáte tymianový olej.
5. Zdravie žien
Táto bylinka je často označovaná ako „korenie žien“ vďaka jej schopnosti zmierňovať menštruačné bolesti a napraviť krvný obeh. Pomáha tiež pri chudokrvnosti a zlepšuje prekrvenie organizmu.
Ako tymian používať v každodennom živote?
Tymian je mimoriadne všestranný a jeho využitie ďaleko presahuje hranice kuchyne. Tu je niekoľko jednoduchých spôsobov, ako ho môžete zaradiť do dennej rutiny:
- V kuchyni ako skvelé korenie
Dochuťte čerstvým tymianom jedlá alebo môžete použiť sušené lístky tymianu na dochutenie šalátov, polievok, omáčok, pečených rýb. Tymian sa výborne kombinuje aj s cesnakom, rozmarínom a citrónom. - Tymianový čaj
Čaj z tymianu je ideálny pri nachladnutí, problémoch s trávením alebo ako večerný relaxačný nápoj. Pripravíte ho jednoducho – zalejte jednu čajovú lyžičku sušeného tymianu 250 ml vriacej vody, nechajte 5 až 10 minút lúhovať a sceďte. - Inhalácia pri nachladnutí
Pridajte pár kvapiek esenciálneho oleja z tymianu do horúcej vody, zakryte si hlavu uterákom a inhalujte liečivé pary. - Tymianový olej na masáž
Zmiešajte pár kvapiek tymianového oleja s kokosovým olejom a použite na masáž unavených svalov alebo pri bolestiach kĺbov.
Pestovanie tymianu doma
Ak máte záhradu alebo len slnečný parapet, pestovanie tymianu je jednoduché. Táto bylinka miluje slnečné miesta a dobre priepustnú pôdu. Čerstvé lístky môžete zberať počas celého roka, čo vám zaistí stálu zásobu tejto voňavej a zdraviu prospešnej bylinky.