V predchádzajúcom článku sme si niečo povedali o pestovaní, dnes vám prezradíme, ako sa dá použiť liečivé aloe vera.
Liečivé aloe vera a jeho priaznivé účinky na náš organizmus sú známe už pradávna. Okrem upokojujúcich, protizápalových vlastností sa aloe vera používa aj ako silné preháňadlo. Je však veľmi účinné. Pri nadmernom užití môže spôsobiť črevné kŕče a zvracanie. Buďte preto opatrní.
Medzi ďalšie zdravotné výhody používania aloe patria:
- Podporuje správne trávenie.
- Zmierňuje zápal.
- Zabraňuje vzniku a pomáha zmenšiť obličkové kamene.
- Na vonkajšie použitie sa aloe vera môže použiť na zmiernenie popálenín od slnka, rán, omrzlín, dermatitíd, kožných chorôb a popálenín spôsobených ožarovaním.
Rôzne použitia pre aloe vera
Aloe vera je skutočne super rastlina! Tu je niekoľko účinných spôsobov, ako ho používať.
Aloe Vera na úpal: Upokojuje a pomáha liečiť
Pomáha ochladzovať pokožku a urýchľuje hojenie. Môže tiež pomôcť zvrátiť vytvorenie pľuzgierov, ak sa použije skôr, ako sa vyvinú.
Uľavuje od svrbenia
Protizápalové vlastnosti rastliny nielen pomáhajú zmierňovať popáleniny od slnka, ale zmierňujú aj svrbenie, opuchy a začervenanie po bodnutí hmyzom.
Pomáha čistiť a urýchľuje hojenie rán
Aloe vera je antibakteriálne a obsahuje antiseptiká, ktoré pomáhajú pri čistení rezných rán, usmrtí veľké percento baktérií a plesní. Aloe vera tiež pomáha podporovať rýchlejšie hojenie rán.
Čistí a hydratuje pokožku
Úroveň pH aloe verne zodpovedá našej pokožke, čo mu umožňuje jemne (ale dôkladne) vyčistiť tvár a zároveň uzavrieť póry a tonizovať pokožku. Jeho protizápalové vlastnosti môžu tiež pomôcť zabrániť vyrážkam.
Pomáha znižovať viditeľnosť vrások, strií a jaziev
Aloe vera nazývali starí Egypťania „rastlinou nesmrteľnosti“ a pomáha podporovať obnovu a hojenie kožného tkaniva.
Ako používať Aloe Vera na úpal
Použitie gélu z aloe vera na spálenú pokožku po opaľovaní je jednoduché. Ostrým nožom odrežte z rastliny kúsok aloe vera, konkrétne hrot jedného z listov; môžete odrezať buď celý list, alebo postačí len časť.
Odrezaný kúsok položte na papierovú utierku a nechajte 10 minút odpočívať, aby sa vytvoril povlak. Po 10 minútach môžete strany rezu otrieť, čím sa z vnútornej strany odstráni spomínaný povlak. Ten môže zafarbiť pokožku a oblečenie a u citlivých osôb spôsobiť kožné reakcie.
Potom vezmite nôž a list rozdeľte na polovicu tak, aby dužina vo vnútri mala najväčšiu plochu. Vezmite list a vtierajte ho priamo do popáleniny.
Po dokončení nanášania dužiny na pokožku listy kompostujte a opakujte každých šesť hodín podľa potreby. Upozorňujeme, že toto je účinné iba pre typické mierne spálenie slnkom. Ak máte vážne popáleniny, pľuzgiere sprevádzané bolesťami hlavy, navštívte svojho lekára.