Lomikamene vynikajú rozmanitosťou druhov. Niektorým sa dokonca darí aj v nádobách. Keď sa z nich chceme tešiť čo najdlhšie, mali by sme poznať niekoľko zásad.
Lomikamene (Saxifraga) sú obľúbenou rastlinou, ktorá krášli mnohé skalky v našich záhradách. Čo treba vedieť o ich pestovaní ? Prezradíme vám.
Väčšina lomikameňov je na pestovanie nenáročná, treba však prihliadať na požiadavky konkrétneho druhu a odrody.
Ideálne miesto pre lomikamene
Lomikamene zväčša milujú tienisté stanovištia, nižšie teploty a vlhkejšiu pôdu. Najvhodnejšie miesto je, ak je chránené pred poludňajším slnkom.
Rady pre začiatočníkov
Ak patríte medzi začiatočníkov, vyberajte si radšej osvedčené odrody ako napríklad Saxifraga burseriana, Saxifraga marginata.
Počas ich vysádzania pozor na to, aby ste nepoškodili koreňový obal. Pre lepšiu tvorbu koreňov môžete dať pod ne záhradnícky substrát. Po vysadení zalejte.
Pestovanie v nádobách
Lomikameňom sa darí aj v kvetináčoch. Najvhodnejšie sú pre ne kamenné nádoby, ktoré je vhodné umiestniť na tienistejší balkón či terasu. Nebude sa im však dariť, ak tieto miesta máte smerované na juh.
Počas vysádzania treba dbať na to, aby bol umožnený odtok prebytočnej vody. Podarí sa vám to tak, ak zachováte nasledujúce vrstvenie.
Na spodok vhodnej nádoby dajte drenáž z väčšín kameňov. Navŕšte na ne záhradnícky substrát, v ktorom je primiešaný drvený keramzit alebo hrubozrnný piesok. Na záver netreba zabudnúť ani na vrstvu dekoračného kameňa, ktorá má okrem skrášľovacieho efektu aj dôležitú funkciu – zabráni presychaniu a zarastaniu burinami. V prípade lomikameňov nikdy nedávajte na vrch štiepku, ani kôru.