Vzdávajte sa pestovania rastlín, lebo máte ílovitú pôdu? Máme pre vás dobrú správu. Týmto rastlinám sa bude dariť i v takejto záhradke.
Ílovitá pôda patrí medzi najhoršie druhy pôdy na pestovanie rastlín. Je ťažká, mokrá a v prípade sucha stvrdne ako skala. Tento typ zeme obľubuje veľmi málo rastlín. No napriek tomu ich existuje dosť, aby ste si mohli vybrať. Ak máte ílovitú pôdu, tu je zoznam, s ktorého si môžete vyberať.
Liatra klasnatá (Liatris spicata)
Ide o atraktívnu rastlinu, ktorá kvitne pomerne dlhú dobu v odtieňoch fialovej, červenej alebo bielej. Kvety sú veľmi obľúbené u motýľov. Vyžaduje úplné slnko.
Zlatofúz gerardov
Zlatofúz je tráva, ktorá miluje suché podmienky pestovania. V dobre úrodnej pôde bude prekvitať, no nevadí jej však ani ílovitá zem. Bude sa jej dariť na plnom slnku.
Vernonia
Vernonia zaujme zhlukmi malých fialových kvetov. Uprednostňuje vlhké pestovateľské podmienky, vďaka čomu sa jej bude dariť v ílovitej pôde.
Zlatobyľ
Zlatobyľ si často ľudia mýlia s ambróziou, ktorá často spôsobuje alergie. Táto rastlina však nie je taký alergén a môžu ju pokojne pestovať i alergici. Rastlina je veľmi tolerantná voči zlým typom pôdy a dokáže si poradiť aj s tou ílovitou, pokiaľ má dobrú drenáž.
Rozchodník
Keď je reč o rastlinách, ktoré môžete pestovať v ílovitej pôde, nemali by ste zabudnúť na rozchodník. Je to nenáročná rastlina, toleruje piesočnaté pôdy, no ak pomocou drenáže zaistíte lepšiu priepustnosť ťažkých pôd, bude prosperovať i tam.
Glejovka hluznatá
Trvalka, ktorá pochádza zo Severnej Ameriky, produkuje zhluky kvetov v brilantných farebných kombináciách. Je veľmi atraktívna pre motýle, ale aj včely a kolibríky. Vďaka dlhému koreňu je rastlina veľmi odolná voči suchu a dobre sa jej darí aj v chudobnej pôde.
Silfium zrastenolisté
Silfium miluje ílovitú pôdu, preto určite patrí do tohto zoznamu. Rastlina sa vyznačuje drobnými žltými kvetmi a bude sa vynímať i vo vašej kvetinovej záhrade.
Zoznam zďaleka nekončí. Ďalšie rastliny vhodné do ílovitej pôdy nájdete v nasledujúcom článku.