Na aké záhradné práce treba myslieť počas júna

Na aké záhradné práce treba myslieť počas júna Zdroj foto: Depositphotos

Leto je už predo dvermi, no i v júni nás čakajú isté úkony, ktoré treba urobiť. Na aké záhradné práce treba myslieť počas júna? Čítajte tu.

Jún je mesiac, kedy prichádza teplé letné počasie a mnoho ľudí sa teší na dovolenky a oddych. Napriek tomu je dôležité mať na pamäti, že existujú aj určité práce a úlohy, ktoré by sme mali počas tohto mesiaca urobiť. V článku sa pozrieme, na aké záhradné práce treba myslieť počas júna.

Práce v záhrade

Jún je ideálnym časom na starostlivosť o záhradu a okolie domu. Treba pravidelne zalievať rastliny, odstraňovať potrebnú burinu, mulčovať pôdu a strihať kríky a stromy. Taktiež je vhodný čas na pestovanie letných kvetov a zeleniny. Venovanie sa záhrade nielen zlepšuje estetiku okolia, ale aj prispieva k zdraviu a blahobytu rastlín.

Údržba domu

V mesiaci jún by sme mali myslieť aj na údržbu exteriéru domu. Aký je stav fasády? Je potrebný náter? A čo plot? Pravidelná kontrola a údržba je dôležitá, najmä v prípade dlhšie trvajúceho dažďového obdobia.

Ako sa chrániť pred kliešťami a minimalizovať riziko nákazy

Príprava na letnú sezónu

Jún je tiež čas na prípravu na letnú sezónu, a to nielen z pohľadu záhrady, ale aj vo vnútri domu. Vymeniť sezónne oblečenie či vybavenie. Zameniť ťažké záclony a závesy za ľahké letné varianty a prípadne presunúť ťažký nábytok do iných miestností. Je to aj dobrá príležitosť na prehliadku a čistenie grilu, ktorý teraz začneme využívať viac.

Údržba vozidla

Jún je ideálnym časom na údržbu vozidiel. Skontrolujeme stav pneumatík, oleja, svetlometov a brzdovej sústavy. Pravidelné čistenie interiéru a exteriéru auta je tiež dôležité pre zachovanie jeho hodnoty a dlhšej životnosti.

Príprava na dovolenku

Ak plánujeme ísť na dovolenku, jún je čas na prípravu. Rezervácia ubytovania, vybavenie potrebných cestovných dokladov a tiež treba myslieť na overenie si informácií o destinácii. Takisto myslíme i na cestovné poistenie. V prípade, ak máme domáce zvieratá, zabezpečíme starostlivosť o ne.

Na našu dlhšiu neprítomnosť by sme mali pripraviť aj záhradu. Napríklad tak, že zabezpečíme zavlažovanie, buď prostredníctvom automatického zavlažovania alebo niekoho, kto sa o to postará, keď nebudeme doma. Ešte pred odchodom zbavíme záhradu buriny, pokosíme trávnik, či potrebné rastliny zrežeme.

Príprava bazéna

Jún je ideálnym časom na pravidelnú údržbu a prípravu bazéna na letné obdobie. Skontrolujeme a vyčistíme filtráciu a prípadne upravíme hodnotu pH vody. Skontrolujeme aj stav a bezpečnosť bazénovej plachty a ďalšieho vybavenia. Pravidelná starostlivosť o bazén zabezpečí čistú a zdravú vodu, ktorú budeme môcť využívať počas horúcich letných dní.