Najkrajšie popínavé dreviny pre krásu a eleganciu

Najkrajšie popínavé dreviny pre krásu a eleganciu Vistéria. Zdroj foto: Depositphotos

Vedia skrášliť vašu záhradu a oživiť i tienisté miesta. Tu sú najkrajšie popínavé dreviny na váš pozemok.

Popínavé dreviny predstavujú vynikajúci spôsob, ako pridať do vašej záhrady, štruktúru, farbu a prírodnú eleganciu. Ich schopnosť šplhať sa po stenách, pergolách či plotoch je užitočná v prípade, keď si želáte vytvoriť súkromie. Tieto najkrajšie popínavé dreviny jednoducho musíte mať.  

Plamienok

Clematis alebo tiež plamienok je krásna popínavá rastlina, ktorá poteší pestrými farbami svojich kvetov. Tento typ je  schopný prispôsobiť sa rôznym záhradným štýlom. Od jemných pastelov po živé a výrazné tóny, plamienok prinesie do vašej záhrady pôvabnú atmosféru. Ak chcete podporiť bohaté kvitnutie, je potrebný pravidelný rez.

Jazmín nahý

Jazmín nahý kvitne od decembra do apríla. Jeho kvety sú žlté a kvitnú ešte pred nasadením lístkov. Jazmín sa hodí na pokrytie pergol a záhradných múrov. Ak bude priviazaný alebo inak prichytený o pevnú oporu, dorastie až do výšky 3 m.

Trúbkovec veľkokvetý

Trúbkovec je jedným z najvýraznejších popínavých drevín. Jeho veľkolepé, trúbkovité kvety v odtieňoch oranžovej, červenej a žltej farbe pôsobia nádherným dojmom. Táto rýchlo rastúca drevina môže zdobiť pergoly alebo mreže a prilákať motýle a ďalšie opeľovače. Pozor, ide o invazívnu rastlinu, ktorá má silný koreňový systém tvoriaci množstvo výmladkov.

Pestovanie Akébie: Exotické ovocie pre krásu a zdravie

Akébia päťpočetná

Akébia je popínavá drevina s tajomnými voňavými kvetmi. Jej jasná zelená farba a pútavý tvar okvetných lístkov z nej robia dokonalý doplnok pre váš záhradný dizajn. Akébia vyžaduje slnečné stanovište a mierne kyslú pôdu.

Najkrajšie popínavé dreviny pre krásu a eleganciu
Hortenzia popínavá. Zdroj foto: Depositphotos

Hortenzia popínavá

Ide o popínavú odrodu hortenzie, ktorá svojou krásou očarí každého pozorovateľa. Jej veľké, okrúhle kvety a tmavozelené listy sa postarajú o nádhernú scenériu. Rastie dobre aj v polotieni, preto môže oživiť aj menej slnečný kút vašej záhrady.

Pavinič trojlaločný

Pavinič zaujme svojimi krásne lesklými a hrubo pílkovitými trojlaločnatými listami, ktoré sa na jeseň sfarbujú do červena. Pomocou úponov sa dokáže prichytiť aj na menej drsnom povrchu a vytvoriť krásnu živú stenu. Rastie veľmi rýchlo do výšky 10-20 m a šírky 2-4 m.

Vistéria japonská

Vistéria je synonymom pre nádheru. Jej visiace kvety v nádhernej fialovej, modrej alebo bielej farbe vytvárajú pôsobivú vizuálnu prezentáciu. Túto drevinu je však potrebné upravovať rezom, lebo sa môže rýchlo rozrásť.