Zimná a predjarná starostlivosť o muškáty

muškáty zdroj: pixabay.com

Po celé leto až do neskorej jesene tešili krásnymi kvetmi. Odolávali nepriaznivým poveternostným podmienkam. V zime a v predjarnom období by sme im mali vytvoriť čo najlepšie podmienky, aby sme ich pripravili na novú sezónu – muškáty.

Skromné zalievanie, dostatok svetla

 

Zaiste ste pred zimou zbavili muškáty žltnúcich a suchých listov. Dôležité je tiež výrazne obmedziť zálievku. V zime je vhodné zalievať muškáty veľmi skromne, len v prípade veľmi vyschnutého substrátu. Podmienkou kvalitného prezimovania muškátov je umiestnenie v chladnom prostredí, no ešte dôležitejší je dostatok svetla.

Ako mať krásne muškáty? Tu je pre vás niekoľko tipov

Nedostatok miesta na uskladnenie muškátov? Máme pre vás dobrý tip

 

V prípade, že nemáte dostatok miesta na uskladnenie muškátov v kvetináčoch, môžete vybrať rastliny z hliny, oklepať ich zo zvyškov zeminy, jemne zastrihnúť ich korene vrátane tých vlásočnicových. Rastlinu zbavte suchých kvetov a listov. Každú rastlinu zvlášť zabaľte do novinového papiera a hlavou dole zaveste v chladnej miestnosti. Niektorí odborníci dokonca odporúčajú ani nebaliť do novín, len rovno zavesiť. Na jar budú síce rastliny pôsobiť suchým dojmom, no stačí ich nechať pár dní vo vode, zasadiť do čerstvej zeminy a začať zalievať. Dávame vám slovo, že sa preberú opäť k životu a začnú krásne kvitnúť.

muškáty
zdroj: pixabay.com

A čo keď nemáme chladnú miestnosť?

 

Aj v tomto prípade máme pre vás radu. Muškáty sa vyznačujú dobrou prispôsobiteľnosťou. Pochádzajú z Afriky, no v našich podmienkach sa im darí dobre. Výborne sa vyrovnajú aj s prudkými nočnými teplotnými poklesmi s príchodom jesene i s kolísajúcimi teplotami. Pokiaľ nemáte dostatočne chladné priestory na prezimovanie muškátov, odporúča sa kúpiť na novú sezónu novú sadbu.