Pelargónia citrónová: Muškát, ktorý odpudí komárov

pelargónia citronová Zdroj foto: Pixabay

Pelargónia citrónová krásne prevonia váš byť. A čo je hlavné, pomôže vám tiež v boji proti komárom.

Muškát citrónový alebo inak pelargónia citrónová patrí medzi obľúbené izbové rastliny. Svoju popularitu si tento kvet získal aj vďaka svojej sviežej citrónovej vôni, ktorá navyše pomáha odpudzovať komárov. Prezradíme si niečo o jeho pestovaní.

Pelargónia citrónová a jej pestovanie

Muškát citrónový pochádza z tropických oblastí Ázie. Jeho pestovanie nie je náročné. V našich končinách sa pestuje väčšinou ako jednoročná rastlina. V teplejších oblastiach, kde nehrozia mrazy, je často táto rastlina pestovaná ako trvalka.

Muškát je možné dopestovať z osiva, sadeníc alebo delením koreňových výhonkov. Presádzanie alebo delenie koreňov je najjednoduchšie, pretože rastliny zo semien môžu byť krehké a menej zdravé.

Ako sa starať o bylinkovú záhradku počas leta

Nároky na vodu a slnečné svetlo

Muškát citrónový neznáša tvrdé zimné podmienky, preto bude prekvitať, ako bolo spomenuté vyššie, v teplejších oblastiach.

Rastlina potrebuje plné slnko alebo čiastočný tieň. Nájdite jej miesto, kde bude mať dostatok ranného slnka a popoludňajší tieň. Optimálne je šesť hodín slnka denne.

Pelargónii citrónovej vyhovujú hlinité pôdy s pH 6,5. Pred výsadbou pridajte do zeme veľa organických látok alebo použite už hotový substrát na muškáty.

Pelargónia potrebuje veľa vody a živín. Kvetináč, v ktorej ju pestujete, musí byť dobre odvodnený, aby sa zabránilo hnitiu koreňov. Ak žijete vo vlhkom podnebí, vysádzajte rastlinu na vyvýšenom záhone, aby pôda prirodzene odtekala.

Kedy zasadiť pelargóniu

Muškát sa vysádza na vonkajší záhon na jar po poslednom mraze. Zem by mala byť dostatočne zohriatá. V kvetináči túto rastlinu môžete pestovať vo vnútri kedykoľvek. Muškát hneď po vysadení treba dôkladne zaliať. Potom už vyžaduje len pravidelnú zálievku a občas je dobré ho prerezať, aby rastlina nebola veľmi hustá. Takisto treba odstraňovať žlté a odumreté listy, aby sa zabránilo šíreniu plesňových chorôb.

Pelargónie sú kvety náročné na živiny. Používajte preto viacúčelové hnojivo s vysokým obsahom dusíka. Najmä krátko po výsadbe.

Vhodné kombinácie rastlín s muškátom citrónovým

Pelargónia veľmi pekne vynikne, ak ju do kvetináča, alebo na záhon vysadíte spolu s inými rastlinami. Toto sú najvhodnejší susedia pre tento kvet:

  • levanduľa
  • nechtík
  • rozmarín
  • ibištek
  • cínia
  • ruže