Pestovanie bazy čiernej: Tu je všetko, čo potrebujete vedieť

Pestovanie bazy čiernej: Tu všetko, čo potrebujete vedieť Zdroj foto: Depositphotos

Máte na svojej záhradke tento zaujímavý krík? Pestovanie bazy čiernej je jednoduché a prináša množstvo výhod, tak prečo ho nevyskúšať.

Baza bežne rastie v mnohých kútoch Slovenska ako divý krík. Mnohí z nás ju majú dokonca na svojom pozemku a vedia prečo. Je to liečivá rastlina, ktorej plody obsahujú viac vitamínu C ako pomaranče. Z kvetov a bobúľ sa dajú pripraviť džemy, vynikajúce sirupy, pridávajú sa do koláčov a varia chutné jedlá. Recept na bazový sirup nájdete tu. Pestovanie bazy čiernej prináša množstvo výhod a navyše nie je náročné. Okrem toho, že ide o okrasný krík, jeho voňavé kvety prilákajú na záhradu množstvo potrebných opeľovačov.

Pestovanie bazy čiernej: Tu je všetko, čo potrebujete vedieť
Zdroj foto: Depositphotos

Aké poznáme odrody bazy

Väčšina z nás pozná bazu čiernu, no existuje druh, ktorý má od tejto najznámejšej bazy o niečo väčšie a sladšie bobule. Baza kanadská vytvára drobné plody, ktoré rastú v strapcoch podobných hroznu a dajú sa z nich pripravovať džemy, sirupy, či iné pochúťky.

Pri výbere bazy buďte opatrní, najmä ak zbierate z voľnej prírody. Existuje príbuzná rastlina, baza červená ( Sambucus racemosa ), ktorá vyzerá ako ostatné bazy. Vytvára jasne červené plody, ktoré sú pre človeka jedovaté.

Výsadba bazy čiernej

Pri pestovaní bazy myslite na to, že sa krížovo opeľujú. Preto je potrebné mať aspoň dve rôzne odrody, ktoré sú od seba vzdialené najviac 15 metrov.

Urobte si miniskalku v meste: Praktický manuál, ako na to

Požiadavky na slnko a teplotu

Bazy preferujú slnečné miesto, ale prispôsobia sa aj čiastočnému tieňu. Rastú takmer po celom Slovensku.

Požiadavky na pôdu

Baza nie je prieberčivá, no uprednostňuje mierne kyslú pôdu bohatú na kompost. Optimálne pH pôdy by malo byť medzi 5,5-6,5. V ideálnom prípade by tieto kríky mali mať hlinité, piesčité, dobre odvodnené miesto. Ak máte pôdu chudobnejšiu na živiny, pred výsadbou pridajte trochu hnoja alebo kompostu. Bazám sa dobre darí vo vlhkých oblastiach. 

Kedy zasadiť bazu

Vysádzajte na jar, keď pominie nebezpečenstvo mrazu. Vykopte väčšiu jamu a zmiešajte prirodzenú pôdu s dobre prehnitým kompostom.Stromček bazy sa dá zakúpiť v niektorých záhradkárstvách. Tento krík sa však dá pestovať aj z odrezkov, ktorý získate z materskej rastliny na jar.Viac o tom nájdete v tomto článku.