Pestovanie byliniek zo semien je vo väčšine známych bylín pomerne jednoduché. Získate tak bohatú úrodu liečivých rastlín.
Pokiaľ ide o pestovanie byliniek zo semien, máte niekoľko možností. Kvetináče vám umožňujú začať s bylinkami vo vnútri, kým je vonku ešte zima. Máte tiež úplnú kontrolu nad podmienkami klíčenia. To je obzvlášť užitočné pre pomaly rastúce odrody liečivý rastlín.
Byliny pestované v nádobách nedosiahnu rovnakú plnú veľkosť, akú by ste videli v záhrade. Najlepšie sa hodia na terasy, balkónové záhrady a na pestovanie na parapete vo vnútri domu.
Ďalšou možnosťou pre pestovanie byliniek zo semien je priama výsev. Je to skvelá metóda pre jednoročné a dvojročné bylinky. V záhrade dosiahnu svoju plnú veľkosť. Tieto bylinky budú tiež vyžadovať menej starostlivosti. Nevýhodou je, že podmienky počas klíčenia vo vonkajšom prostredí nemáte možnosť ovplyvniť. Pri priamom výseve je veľmi dôležitý tiež výber vhodného miesta.
Výsadba bylín zo semien
Ak sa rozhodnete vysadiť semená bylín do kvetináčov, začnite výberom vhodného substrátu. Ten by mal byť dobre odvodnený, priepustný a mal by byť sterilizovaný pred škodcami a chorobami. Pôdu vopred namočte a dobre premiešajte rukami. Naplňte ňou pripravené malé kvetináče. Pomocou končekov prstov alebo ceruzky vytvorte otvory v pôde pre semienka byliniek. V nádobách by mali byť zakryté v pôde v hĺbke, ktorá dvojnásobkom ich veľkosti. Jemné semienka treba posypať navrch a potom zľahka zatlačiť do substrátu. Potom opatrne zalejte a prikryte priesvitnou fóliou, aby ste vytvorili mini skleník. Raz denne odstráňte kryt na 1-2 hodiny. Nádobu umiestnite na teplé miesto. Substrát treba udržiavať vlhký, nie však premočený.
Po vyklíčení sadeníc je potrebné odstrániť kryt a preniesť kvetináč na miesto s dostatkom svetla. Dávajte pozor, aby ste rastlinky nevystavili príliš silnému slnečnému žiareniu, inak by sa mohli spáliť. Každý deň otočte nádobu tak, aby všetky sadenice dostali rovnaké množstvo slnečného svetla.
Kedy presádzať?
Keď sadenice majú dve sady pravých listov, rastlina je pripravená na preriedenie alebo presádzanie. Ak plánujete pestovať bylinky vonku, nechajte sadenice pred presadením pár dní v kvetináčoch vonku.
Je lepšie sadiť bylinky zo semien alebo z rastlín?
To závisí od ročného obdobia. Jednoročné bylinky dobre rastú zo semien, listy vytvárajú rýchlo a bujne. Bez problémov ich môžete zasadiť aj neskoro počas sezóny. Semená trvaliek rastú pomalšie a je potrebné s nimi začať skôr počas sezóny.
Pred výsadbou treba zohľadniť dátumy prvého a posledného mrazu vo vašej oblasti a taktiež dobu klíčenia, ktorá je uvedená na balení osiva. Ak sa vaše trváce bylinky nestihnú pred zimou udomácniť, je najlepšie kúpiť si už vypestovanú rastlinu.
Tip na záver: Skvelý recept z byliniek na bylinkové maslo
Bylinkové maslo je výborný a osvedčený spôsob, ako pridať chuť do vašich jedál, či už ide o pečivo, grilovanú zeleninu alebo mäso. Tu je jednoduchý recept:
Ingrediencie:
- 250 g nesoleného masla (izbovej teploty)
- 2-3 strúčiky cesnaku
- 2 viazaničky čerstvej petržlenovej vňate (jemne nasekané)
- 1 lyžica čerstvého tymianu (nasekanej)
- 1 lyžica čerstvej pažítky (nasekanej)
- Soľ a čierne korenie podľa chuti
- Citrónová šťava (voliteľné)
Postup:
- Príprava masla: Maslo nechajte zmäknúť na izbovú teplotu, aby sa s ním lepšie pracovalo.
- Príprava byliniek: Všetky bylinky umyte a jemne nasekajte. Ak máte radšej výraznejšie chute, môžete pridať viac bylín podľa chuti.
- Zmiešanie: Zmäknuté maslo dajte do misky, pridajte nasekané bylinky, prelisovaný cesnak, soľ, čierne korenie a prípadne pár kvapiek citrónovej šťavy. Všetko pre rovnakú úroveň, aby sa zložky rovnomerne rozložili.
- Tvarovanie: Hotové bylinkové maslo môžete zrolovať do valčeka pomocou potravinovej fólie a dať ho stuhnúť do chladničky, alebo môžete jednoducho pracovať v miske.
- Servírovanie: Maslo je pripravené na použitie hneď, ako stuhne, alebo môžete rovno natierať na chlieb či použiť ako prísada pri varení.
Tip:
Ak chcete experimentovať, pridajte sušené paradajky, čili alebo citrónovú kôru na zaujímavé chuťové kombinácie. Dobrú chuť!