Yzop lekársky, liečivý brat levandule má miesto i vo vašej záhrade

Yzop lekárky, liečivý brat levandule má miesto i vo vašej záhrade Zdroj foto: Depositphotos

Yzop lekársky je nenáročná rastlina. Jej pestovanie skrýva množstvo výhod. Ide o liečivého pomocníka, ktorý vďaka svojej výške vynikne v každej záhrade.

Yzop lekársky patrí medzi bylinky, ktoré poznali už i naše staré matere. V kláštorných záhradách ho pestovali mnísi, aby ho využívali ako prostriedok na podporu imunity organizmu. Yzop sa tiež používal pri problémoch s vykašliavaním, čistí mozog a je vhodný na vzpruhu celého organizmu. O to väčšia škoda je, že sa na túto bylinku v posledných rokoch zabudlo a pestuje sa skôr pre okrasu. Yzop kvitne bielymi, fialovými či modrými kvetmi a dosahuje výšku až 60 centimetrov. Rastlina obsahuje triesloviny, silicu či ďalšie látky, vďaka ktorým nájde využitie nielen v kuchyni, ale najmä v ľudovom liečiteľstve.

Zabudnuté vidiecke trvalky vhodné do každej záhrady

Nenáročný liečivý brat levandule

Ide o veľmi nenáročnú bylinu, ktorá obľubuje južný svah chránený pred vetrom. Yzop nemá rád mokré, piesočnaté a kyslé pôdy. Uprednostňuje skôr zem bohatú na vápno. Pred pestovaním yzopu pôdu na jeseň pripravte a dôkladne ju prehnojte maštaľným hnojom či kompostom. Na jar ešte treba pridať hnojivo s vápnikom.

Pestovanie aj zo semienka

Yzop sa pestuje zo semien, ktoré je potrebné zasiať do pôdy v marci až apríli. Semienka klíčia asi 20 dní, no zo začiatku rastlinka rastie pomaly. Priesady sa osádzajú na vzdialenosť 30 centimetrov a je možné, že prvý rok vôbec nevykvitnú. Pretože yzop je rastlina, ktorá má veľa lístkov a vetvičiek, potrebuje pozemok bez vytrvalých burín, ako sú pýr či pupenec.

liečivý yzop
Zdroj foto: Depositphotos

Zber a rez yzopa

Ak kvet pestujete na okrasu, stačí, keď ho zrežete iba na jeseň. Ak ho pestujete ako bylinku, treba ho ostrihať nielen na jeseň, ale aj koncom jari. Vňať sa zbiera, keď je asi 30 centimetrov vysoká. Rastlina má najviac liečivých účinkov, keď kvitne.

Použitie v kuchyni

Yzop je veľmi aromatická rastlina, preto ho treba v kuchyni používať opatrne. Výborne dochutí mäsité jedlá, či zo zveriny alebo z králika či kuraťa. Yzop podporuje trávenie, preto sa hodí i na dochutenie mastných jedál. Môžete ho tiež pridať do polievok, omáčok a zeleninových šalátov.