Pestovanie prosa: Prečo mať túto odolnú a výživnú obilninu v záhrade?

Pestovanie prosa: Klasy zrelého pre rastlinu – trvalá obilnina vhodná na pestovanie v suchých podmienkach. Proso je jednou z najodolnejších obilnín, ktorá sa ľahko pestuje aj v suchých oblastiach.. Zdroj foto: Depositphotos

Pestovanie prosa sa opäť vracia do viacerých záhrad. Existuje na to hneď niekoľko dobrých dôvodov. Chcete ich spoznať?

Proso – zabudnutý poklad medzi obilninami, ktorý sa pomaly vracia do našich záhrad. Ak hľadáte odolnú plodinu, ktorá zvládne sucho, je bezlepková a mimoriadne výživná, pestovanie prosa by mohlo byť pre vás tou správnou voľbou. Poďme sa pozrieť na to, ako ho pestovať a aké benefity vám môže priniesť.

Čo je proso a prečo je pestovanie prosa dobrý nápad?

Proso nie je jedna rastlina, ale skupina obilnín z čeľade trávovitých (Poaceae). Táto plodina pochádza z Afriky a Ázie a je známa svojou schopnosťou rásť aj v chudobných pôdach. Okrem toho obsahuje veľké množstvo bielkovín, vlákniny, železa a vitamínov skupiny B.

Najväčšou výhodou prosa je jeho odolnosť – dobre zvláda sucho a nevyžaduje intenzívnu starostlivosť. Navyše je prirodzene bezlepkové, takže predstavuje skvelú alternatívu pre ľudí s celiakiou. Pestovanie prosa je nenáročné, preto sa hodí nielen pre skúsených farmárov, ale aj pre začiatočníkov, ktorí chcú vyskúšať niečo nové vo svojej záhrade.

Najbežnejšie druhy prosa

Existuje viacero druhov prosa, pričom každý má svoje špecifické využitie:

  • Proso siate (Panicum miliaceum) – najčastejšie pestované na výrobu múky a kaší. Má rýchly rastový cyklus a je odolné voči suchu.
  • Proso perličkové (Pennisetum glaucum) – odolné voči vysokým teplotám, často využívané na výrobu múky a ako krmivo pre zvieratá.
  • Prstové proso (Eleusine coracana) – veľmi výživné, využívané najmä v Indii a Afrike. Obsahuje veľké množstvo minerálov, ako je vápnik a železo.
  • Foxtail proso (Setaria italica) – rýchlo rastie a používa sa hlavne ako krmivo pre hydinu a hospodárske zvieratá.
Aké hnojivá vybrať na jar pre hustý trávnik bez machu a bohatú úrodu zeleniny?

Ako pestovať proso?

Pestovanie prosa je pomerne jednoduché. Najlepšie sa mu darí v teplom podnebí s dobre priepustnou pôdou. Postup pri pestovaní:

  1. Výsev – Proso sa vysieva priamo na záhon po poslednom mraze. Semená sa môžu rozhodiť priamo na povrch pôdy alebo jemne zatlačiť a zasypať tenkou vrstvou kompostu. Dôležité je, aby pôda mala dostatočnú vlhkosť, aby sa semená dobre zakorenili.
  2. Starostlivosť – Proso nepotrebuje veľa vody. Stačí udržiavať mierne vlhkú pôdu a dbať na to, aby rastliny neboli príliš zatienené. Rýchlo rastie a vytvára hustý porast, ktorý dokáže potlačiť burinu.
  3. Rast a vývoj – Proso rastie rýchlo, už za 50 – 60 dní začína kvitnúť a čoskoro po odkvitnutí sú semená pripravené na zber. Pri dobrých podmienkach je možné vypestovať dve úrody za sezónu.
  4. Zber – Hlávky semien je vhodné nechať na stonkách vyschnúť, alebo ich odrezať a sušiť zavesené v suchom a teplom prostredí. Po usušení sa semená môžu ľahko vymlátiť a uskladniť.
Zrná prosa v bielej miske na drevenom stole – výživná bezlepková obilnina s mnohými využitím.
Zrná prosa – bezlepková obilnina vhodná do kuchyne aj na kŕmenie zvierat. Zdroj foto: Depositphotos

Proso a jeho využitie

Proso má široké spektrum využitia:

  • V kuchyni – Dá sa variť podobne ako ryža alebo quinoa. Vyrába sa z neho múka na pečenie a je ideálnou surovinou na výrobu kaší. Má neutrálnu chuť, takže sa dá kombinovať so sladkými aj slanými jedlami.
  • Krmivo pre zvieratá – Či už chováte hydinu, exotické vtáky, zajace alebo drobné hlodavce, proso je skvelou výživnou potravou. Zvieratá ho konzumujú surové alebo vo forme šrotu.
  • Pre voľne žijúce vtáky – Nechajte pár hlávok prosa na záhone, aby v zime poskytli potravu vtáctvu. Proso je obľúbené u spevavcov, ako sú sýkorky a vrabce.

Potenciálne problémy pri pestovaní

Aj keď je proso nenáročná rastlina, môžete sa stretnúť s niekoľkými problémami:

  • Prebytočná vlhkosť – Príliš veľa vody môže spôsobiť hnilobu koreňov. Preto je vhodné pestovať ho v dobre priepustnej pôde.
  • Choroby – Pleseň a škvrnitosť listov sa môžu vyskytnúť v príliš vlhkom prostredí. Prevenciou je správne vetranie porastu a nepremokrená pôda.
  • Škodcovia – Kobylky, vošky alebo iný hmyz môžu poškodiť rastliny. Ochrana spočíva v pravidelnej kontrole a použití prírodných repelentov, ako je napríklad neemový olej.
  • Konkurenčné rastliny – Burina môže spomaliť rast prosa, preto je vhodné zabezpečiť pravidelné okopávanie alebo mulčovanie.

Ako skladovať proso?

Po zbere je dôležité správne uskladnenie prosa, aby sa predišlo plesniam a škodcom. Semená by mali byť dôkladne vysušené a skladované v uzavretých nádobách na suchom a tmavom mieste. Ak sa plánuje dlhodobé skladovanie, je možné proso uchovávať v mrazničke, aby sa zabránilo napadnutiu hmyzom.

Pestovanie prosa je skvelý spôsob, ako rozšíriť svoje možnosti v záhrade. Táto odolná obilnina môže poslúžiť ako výživná alternatíva pre ľudí, krmivo pre zvieratá alebo zdroj potravy pre voľne žijúcu zver. Ak ste doteraz o prose neuvažovali, možno je ten správny čas dať mu šancu – nenáročná starostlivosť a výživné benefity rozhodne stoja za to!