Pestrofarebné kvety pre vašu záhradu, časť I.

pestrofarebné rastliny Kokarda, zdroj foto: Pixabay

To, že rastliny majú pestrofarebné kvety, závisí od prostredia, v ktorom ich pestujeme. Ktoré farebné kvety priťahujú našu pozornosť?

Pestrofarebné kvety pre vašu záhradu

Niektoré kvety môžeme prirovnať k dúham. Ich farby sú žiarivé, farebné a dokážu nás upútať. Rastliny na našich záhradách pestuje každý záhradník z rôznych dôvodov. A niektoré kvetiny pestujeme práve pre našu potechu. Rastliny, ktoré vyzerajú dobre napríklad v záhradnom centre, môžu na ostrom slnku vyzerať úplne inak. Červený kvet nie je rovnaký ako ten istý v inom prostredí. Dúhovka na okvetných lístkoch zvyšuje bohatosť ich odtieňa a vyvoláva dojem zmeny farby svetla. Ten signalizuje opeľovačom, že sa v rastline nachádza dostatok nektáru. Nesmieme zabúdať ale ani na lístie, ktoré tiež prispieva k bohatej výstave farebnosti rovnako ako v krajine, tak aj v našich záhradách.

pestrofarebné kvety
Kosatec nemecký, zdroj foto: Pixabay

Kosatec nemecký

Kosatec je kvetina bohatá na pestrofarebnosť svojich lupienkov. Jej kvety pripomínajú tvarom nepravidelné žiarovky. Kosatec je skutočným bohatstvom na spektrum farieb a vyzerá, akoby ho matka príroda stvorila pre to, aby nám robil radosť. Lístky kvetov sú na dotyk veľmi krehké. Rastlinu pestujte na plnom slnku a hlavne v dobre odvodnenej pôde.

Rez ruží, praktické rady, ako na to

Kokarda

Pestované kokardy sa líšia výškou a formou, ale všetky kvety majú originálnu kombináciu farieb, ako sú napríklad červená, žltá či oranžová. Výzorom sa podobajú sedmokráskam. Kokarda je trvalka, ktorá zbožňuje slnko a svojím výzorom priťahuje motýle. Dokonca tento druh kvetov toleruje aj okusovanie od divých králikov či suché pôdy. Prežije napriek týmto podmienkam.

 

Koleus hybridný

Koleus, alebo inak okrasná žihľava, patrí medzi obľúbené exotické rastliny, vďaka širokému spektru farieb, ktoré ponúka. Ide o letničku, ktorú si môžete posadiť do tieňa, rovnako ako aj na slnko. Bude sa mu dariť všade rovnako, ak jeho pôdu budete udržiavať dostatočne vlhkú.

 

Tulipány

Pestrofarebné tulipány sú predzvesťou jari pre záhradkárov, ktorí žijú v teplejších klimatických podmienkach. Ich výhodou je tiež, že cibuľky tulipánov sú lacné. Ak ich vysádzate do zeme, nezabudnite ich posadiť aspoň 15 cm pod povrch. Táto hĺbka môže byť zárukou, aby sa tulipány objavili aj nasledujúci rok.