Plemená psov, ktoré sú vhodné pre deti

Plemená psov, ktoré sú vhodné pre deti Zdroj foto: Depositphotos

Čo je dobré vedieť predtým, ako zaobstaráte vášmu dieťaťu štvornohého priateľa a aké plemená psov sú vhodné pre našich najmenších? Ak hľadáte odpoveď na tieto otázky, ste na správnom mieste

Pes býva verným spoločníkom nielen nás dospelých, ale i našich najmenších. Je potrebné však zvážiť, či sa dokážeme oň postarať, keďže ťarcha starostlivosti bude zväčša spočívať na našich pleciach. Takisto nie všetky plemená psov sú vhodné pre malé deti. Pred nákupom štvornohého maznáčika sa treba navyše uistiť, že naši najmenší nie sú alergickí na srsť.

Ďalší dôležitý fakt je zaobstarať psíka dieťaťu, ktoré má aspoň 6-8 rokov. Prvá vec, ktorú totiž musíte urobiť, je naučiť dieťa, ako sa správne starať o zviera a vysvetliť mu základné pravidlá komunikácie s ním. V opačnom prípade môže byť dieťa aj pes fyzicky alebo emocionálne frustrovaní. Spočiatku by ich komunikácia mala prebiehať pod vaším dohľadom. Venujte pozornosť tomu, ako sa dieťa správa k psíkovi a ako toto zviera reaguje na jeho činnosť.

4 príznaky starnutia psa. Ako vypočítať vek?

Psy rastú oveľa rýchlejšie ako deti – a maličké šteniatko sa za šesť mesiacov alebo rok zmení na dospelého psa. Je lepšie si vybrať plemená, ktoré sa vyznačujú priateľským charakterom, stabilnou psychikou a sú ľahko trénovateľné. Tu sú príklady niektorých plemien:

Welsh Corgi Cardigan

Plemeno je vhodné do veľkej rodiny. Corgi má ústretový a neagresívny charakter, inteligenciu a vyznačuje sa oddanosťou svojmu majiteľovi, a aj tomu najmenšiemu.

Corgi je inteligentný, na človeka orientovaný pastiersky pes, pre ktorého je zmyslom života kontakt s človekom, preto je ideálnym spoločníkom aj pre naše deti. Ale s Corgim treba cvičiť – tak ako s každým iným pastierskym psom – zaťažiť ho nielen fyzicky, ale aj psychicky. Mimochodom, domáce zvieratá tohto plemena sa ľahko trénujú a sú pripravené neustále sa hrať a zabávať.

Corgi je pes stredného plemena a je vhodný na chov v mestskom byte.

Plemená psov, ktoré sú vhodné pre deti
Welsh Corgi Cardigan, foto: Depositphotos

Border kólia

Aj border kólia, plemeno pastierskeho psa chované vo Veľkej Británii, bude vynikajúcim spoločníkom a ochrancom každého malého chovateľa. Pes je strednej veľkosti, vyznačuje sa priateľskosťou a aktivitou. To posledné je obzvlášť dôležité vedieť, lebo potrebuje neustálu fyzickú aktivitu.

Border kólia máva dobrý zdravotný stav a nie je príliš náročná na starostlivosť.

Jack russel teriér

Tento psík bude verným priateľom každého dieťaťa. Avšak treba sa mu venovať. Je to veľmi aktívny pes, ktorý zbožňuje hry s človekom. Nejde o veľké plemeno, takže sa hodí i do bytu. Pozor však, ak nedostane dostatok našej pozornosti, začne sa nudiť a venuje pozornosť „výzdobe“ vnútorného zariadenia bytu a topánkam.

Bígl

Vyznačuje sa neagresívnym dobromyseľným charakterom a láskou k deťom. Bígl sa môže stať skvelým kamarátom pre deti, najmä ak je ich viacero. Je to veselý, láskavý a dobrácky pes.

Patrí medzi poľovné plemená, preto veľmi zriedkavo prejavuje agresivitu voči ľuďom, aj keď je ich pozornosť príliš dotieravá.

Na druhej strane bígle vyžadujú trpezlivosť pri výcviku, pretože pre toto plemeno je veľmi ťažké sústrediť sa na výcvik.

Kokeršpaniel

Tento poľovnícky pes je známy svojou spoločenskou povahou a schopnosťou citlivo zachytiť náladu druhých Kokeršpaniel má tiež pokojnú povahu. Preto sa plemeno často využíva v canisterapii – liečbe komunikáciou so špeciálne vycvičenými zvieratami. S pribúdajúcim vekom tento psík stráca aktivitu a má tendenciu priberať na váhe. Takže je dôležité sledovať jeho stravu.