Potraviny z vašej záhrady pre lepší spánok

Potraviny z vašej záhrady pre lepší spánok Zdroj foto: Pixabay

Trápi vás nespavosť a nechcete zaťažovať žalúdok tabletkami na spanie? Skúste siahnuť po produktoch z vašej záhrady, o ktorých priaznivých účinkoch na spánok ste možno netušili.

Poruchy spánku sú v súčasnej dobe bežným problémom. Ak trápi aj vás a chcete ho riešiť prírodnou cestou, vyskúšajte tieto produkty z vašej záhrady, ktoré vám ich pravidelnou konzumáciou zlepšia spánok.

Vlašské orechy

Problémy so spánkom súvisia aj so zníženou produkciou melatonínu v krvi. Ide o hormón, ktorý má rozhodujúci vplyv na celkovú kvalitu spánku. Doprajte si preto približne hodinu pred spaním vlašské orechy, ktoré vám pomôžu doplniť jeho nedostatok.

Čerešne- na spánok

Vedeli ste, že toto ovocie pomáha bojovať proti nespavosti? Ich konzumácia pred spaním je viac ako prospešná. Spolu s orechmi sú jedným z mála prirodzených zdrojov melatonínu a obsahujú ho dokonca vo vysokých hodnotách.

Ľanové semienka

Sú zdrojom omega 3, 6 a 9-mastných kyselín, ktoré prirodzene zlepšujú náladu, navodzujú a udržujú dobrý spánok. Namiesto hrsti ľanových semiačok si môžete dopriať hodinu pred spaním jednu lyžicu ľanového oleja.

Med

Určite už niektorí z vás počuli o priaznivých účinkoch medu pri nespavosti. Med skutočne pôsobí priaznivo na spánok. Už lyžička medu pred spaním vám pomôže k pokojnému spánku. Prírodný cukor nachádzajúci sa v mede vysiela do mozgu signál, aby prestal produkovať orexín, ktorý je spojený s bdelosťou.

Čaj z harmančeka

Tento liek proti nespavosti poznali už naše prababky, tak prečo nevyskúšať overený tradičný recept, ktorý pomáha aj pri strese? Harmanček uvoľní telo aj myseľ a pomôže vám zabudnúť na každodenný stres. Čaj z harmančeka si pripravíme tak, že hrsť kvetov z tejto bylinky zalejeme vriacou vodou a necháme vylúhovať prikryté aspoň 10 minút. Čaj môžeme navyše prisladiť medom.

Levanduľa

Pomôcť proti nespavosti môže aj levanduľa. V tomto článku sme si hovorili o konkrétnom recepte, ktorý môže zlepšiť váš spánok a tiež prispeje k celkovému uvoľneniu mysle po náročnom dni.