Použiť kamene na odvodnenie v kvetináčoch? Odpoveď vás prekvapí!

Použiť kamene na odvodnenie v kvetináčoch? Odpoveď vás prekvapí! Zdroj foto: Depositphotos

Oplatí sa použiť kamene na dno kvetináča pre lepšie odvodnenie pri pestovaní izbových rastlín? Odpoveď vás možno prekvapí. 

Pri pestovaní rastlín v kvetináčoch je odvodnenie kľúčové pre udržanie zdravia rastlín. Tradičná rada hovorí, že použiť kamene, štrk alebo piesok na dno kvetináča zlepší odvodnenie a zabráni hnilobe koreňov. Je však táto metóda naozaj účinná, alebo je to len mýtus záhradníckej komunity?

Prečo kamene na dne kvetináčov nezlepšujú odvodnenie

Napriek rozšírenému presvedčeniu štúdie ukazujú, že kamene alebo štrk na dne kvetináčov neprinášajú žiadne výhody v odvodnení. V skutočnosti môže takáto prax dokonca viac škodiť než pomáhať. Čo stojí za týmto zistením?

Fyzikálny princíp: Voda má tendenciu nepresúvať sa ľahko z jedného typu média do druhého, čo znamená, že z pôdy do vrstvy štrku prechádza ťažko. Výsledkom je, že voda zostáva v pôde nad štrkovou vrstvou dlhšie, čo môže viesť k zvýšenému riziku hniloby koreňov.

Črepník v tvare rúk: Vyrobte si originálnu dekoráciu

Ako správne zlepšiť odvodnenie v kvetináčoch

Namiesto používania kameňov existuje niekoľko účinných stratégií, ako zabezpečiť, aby vaše rastliny neboli ohrozené premočenou pôdou:

Vyberte si správny kvetináč: Ideálny kvetináč by mal mať dostatočné drenážne otvory. Ak vaše kvetináče drenážne otvory nemajú, vytvorte si ich pomocou vŕtačky.

Upravte zalievaciu zmes: Pridaním materiálov ako hrubý piesok, vermikulit alebo perlit do vašej pôdnej zmesi môžete zlepšiť jej drenážne vlastnosti.
Pravidelne presádzajte rastliny: Ako zalievacia zmes časom zhustne, jej schopnosť odvádzať vodu sa môže zhoršiť. Presadením rastlín môžete tomuto problému predísť.

Presádzanie rastlín
Zdroj foto: Depositphotos

Alternatívne využitie kameňov v záhradníctve

Hoci kamene na dne kvetináčov nemusia byť najlepšou voľbou pre odvodnenie, stále môžu byť užitočné v iných situáciách:

Vytvorenie kamienkového podnosu: Pomocou kamienkov a vody môžete vytvoriť podnos, ktorý zvýši vlhkosť vzduchu okolo vašich izbových rastlín.

Ochrana pred zvieratami: Vrstva kamienkov na vrchu pôdy môže odradiť mačky a veveričky od hrabania sa vo vašich kvetináčoch.

Používanie kameňov na zlepšenie odvodnenia v kvetináčoch je metóda založená skôr na mýte než na vedeckých dôkazoch. Na zabezpečenie zdravia vašich rastlín je dôležité sústrediť sa na správne drenážne stratégie a pravidelnú údržbu. Pamätajte, že zdravie rastlín začína pri koreňoch, a preto je správne odvodnenie kľúčové.