Staré osivo: Ako dlho si uchováva klíčivosť?

Staré osivo, za aký čas klíči, Zdroj foto: Depositphotos

Našli ste doma staré osivo a neviete, či ho ešte môžete použiť? Záleží od viacerých faktorov.

Pri plánovaní výsadby zeleninovej záhrady je dôležité poznať klíčivosť semien, ktorú si rôzne druhy zeleniny uchovávajú postupom času. Poznať tieto informácie znamená maximalizovať úspešnosť výsadby a zabezpečiť, že vaša práca a úsilie prinesú bohatú úrodu. V tomto článku sa pozrieme na to, ako dlho rôzne druhy zeleninových semien udržia svoju schopnosť klíčiť a poskytneme tipy, ako zabezpečiť ich optimálne podmienky pre skladovanie. Taktiež, či môžete použiť staré osivo, ktoré doma skladujete už niekoľko sezón.

Klíčivosť a skladovanie semien

Klíčivosť semien je schopnosť semena vyklíčiť a vyvinúť sa v životaschopnú rastlinu. Táto schopnosť nie je neobmedzená a s pribúdajúcim časom prirodzene klesá. Výrazne ovplyvnená je aj podmienkami skladovania. Semená by sa mali uchovávať v suchom a chladnom prostredí, ideálne v teplotách okolo 5 °C s nízkou relatívnou vlhkosťou. Tieto podmienky pomáhajú zabezpečiť, že semená uchovajú svoju klíčivosť čo najdlhšie.

Ako zvýšiť klíčivosť semien, jednoduché tipy

Ako dlho semená zachovávajú klíčivosť?

Rôzne druhy zeleninových semien majú rôznu životnosť. Pozrime sa na niektoré bežné zeleniny a odporúčané obdobie, počas ktorého by si mali udržať klíčivosť:

  • 2 až 3 roky: kukurica cukrová, cibuľa kuchynská, šalotka, fenikel, hrach záhradný, , paprika zeleninová, petržlen koreňový, rebarbora.
  • 3 až 4 roky: brokolica, mangold, fazuľa záhradná, mrkva, šalát.
  • 4 až 5 rokov: zeler, čakanka, hlávkový a ružičkový kel, kaleráb, karfiol, baklažán, melón vodný, rajčina, reďkovka, špenát, pekinská a hlávková kapusta, červená repa šalátová.
  • 5 a viac rokov: uhorky, tekvica, artičoka, melón cukrový, špenát novozélandský.

Test klíčivosti

Ak si nie ste istí klíčivosťou svojich semien, odporúča sa vykonať test klíčivosti. Tento jednoduchý test spočíva v tom, že semená umiestnite medzi vlhké papierové uteráky a uložíte ich na teplé miesto. Po niekoľkých dňoch skontrolujte, koľko semien vyklíčilo. Tento postup vám pomôže získať predstavu o tom, aká vysoká je klíčivosť vašich semien a či je vhodné ich použiť na výsadbu.

Poznanie klíčivosti semien vám umožní lepšie plánovať výsadbu a zabezpečiť, že vaša záhrada bude prosperovať. Pravidelné testovanie klíčivosti a správne skladovacie podmienky sú kľúčom k úspechu. S týmito informáciami a tipmi môžete maximalizovať úspešnosť svojej výsadby a tešiť sa z bohatej úrody zeleniny každý rok.