Pozor na parazity v záhrade, takto sa pred nimi uchránite

starostlivosť o rastliny Zdroj foto: Pixabay

Aké parazity nám počas prác v záhrade hrozia a ako sa pred nimi chrániť?

V poslednom období sa zdôrazňuje umývanie rúk. Treba na to myslieť aj počas prác v záhrade. Prečo? Aj keď naša zelená oáza nám ponúka možnosť, ako zotaviť naše zdravie a posilniť imunitný systém, môže byť pre nás i hrozbou. Ak si totiž neumyjeme ruky, môžeme si na nich odniesť neželaný suvenír v podobe parazitov. 

Čo sú parazity?

Ide o drobné organizmy, ktoré sa do nášho tela môžu dostať prostredníctvom infikovanej vody alebo potravy. I keď sú rozšírené najmä v Afrike, natrafiť na ne môžeme i v našich končinách. Medzi najčastejších nepríjemných návštevníkov patria napríklad črevné parazity. Opatrný treba byť hlavne vtedy, ak máme domáce zvieratá. Napríklad pri kontakte s mačacími výkalmi nám môže hroziť toxoplazmóza. Prostredníctvom psích výkalov sa môžeme zase nakaziť hlístami.

Úžasné vlastnosti ľanového vlákna, nenechajte ho upadnúť do zabudnutia

Ako sa chrániť pred parazitmi

V prvom rade počas manipulácie s pôdou nič nekonzumujte. Ak sa vo vašej záhrade voľne potulujú mačky, dajte si radšej rukavice. Potraviny zo záhrady pred jedením dobre umyte a nezabudnúť ani na dôkladnú hygienu rúk. Umyte si ich mydlom a odstráňte i hlinu spod nechtov. Ak máte na rukách poranenia, pre istotu ich dezinfikujte.

Ako sa prejavuje nákaza parazitmi

To záleží najmä od konkrétneho druhu. Zväčša najčastejšími príznakmi nákazy parazitmi sú zápcha alebo hnačka, bolesti hlavy, pocit únavy či kožné problémy.

Prírodná liečba

S parazitmi bojovali už aj naše staré mamy. Najznámejším prostriedkom bol a je cesnak či cibuľa. Ak ich budeme konzumovať vo zvýšenej miere, znížime riziko nakazenia parazitmi.