Praktické rady, ako vypestovať černice pre bohatú úrodu

Praktické rady, ako vypestovať černice Zdroj foto: Depositphotos

Malé čierne bobuľky plné lahodnej chuti môžete pridať do svojich letných koláčov. Dajú sa totiž vypestovať aj bez väčšej námahy.

Ovocie, ktoré si vypestujete doma, bude vždy chutiť inak ako ovocie, ktoré kúpite v supermarketoch. Nielen kvôli čerstvosti, ale aj kvôli tomu, ako toto ovocie vypestované doma chutí. Plody, ktoré zakúpite v obchodoch nemajú výraznú chuť a často v nich cítiť vodu. Preto mnohí záhradkári pestujú bobule, ako sú ostružiny, z ktorých majú väčší úžitok a úrodu, ako keď zakúpite malé balenie za vysokú cenu. Stačí, ak máte priestor kde pestovať a tiež čas venovať svojej záhrade trochu starostlivosti. Zaručí vám to plody, z ktorých budete mať pôžitok dlhší čas.

Ako vypestovať černice

Černice sa pestujú od začiatku júna do konca augusta a nevyžadujú príliš veľkú údržbu. Tieto malé, čierne plody pochádzajú zo severnej Ameriky a vystačia si skoro celkom samé. Po sparnom dni, keď zájde slnko za obzor im však nezabudnite dopriať závlahu, ktorú potrebujú. Ale dávajte pozor, aby ste to neprehnali so zavlažovaním, pretože v presýtenej pôde vodou môžu zhniť. Ak ich budete pravidelne polievať, plody budú väčšie.

Slnečné miesto

Černice potrebujú pre svoj rast slnečné miesto. Preto ich zasaďte na najteplejšie miesto vo svojej záhrade. V prípade, ak bývate v oblastiach, kde sú počas leta veľké horúčavy, vysaďte ich v polotieni, aby v popoludňajších teplotách nevyschli.

Miniatúrne plody: Pidi jahôdky, melónik či baklažánik

Využitie

Černice môžete použiť na chutný letný koláč, na ranné smoothies k raňajkám, na rôzne džemy ale je možné ich skúsiť aj zavariť. Listy černice sa dajú tiež nasušiť a uvariť z nich lahodný čaj.

Rozmnožovanie

Pri rozmnožovaní černíc nie je taký problém ako pri iných druhoch rastlín. V daždivom období, napríklad v apríli, kedy je zrážok dostatok, odrežte zo stonky černice desať centimetrov dlhý kúsok a zasaďte ju do pôdy, ktorú budete udržiavať vlhkú. Za dva až štyri týždne sa vytvoria nové korene.

Pôda

Ak vyberiete správnu pôdu, môžete si byť istý, že až 10 rokov budete mať každoročnú úrodu. Je potrebné, aby mala zem správnu drenáž. Rovnako ak ich posadíte na vyvýšené miesto, vyhnete sa tým zavodneniu a vašim černiciam sa bude bez väčšej námahy dariť.