V dnešnej uponáhľanej dobe často siahame po prostriedkoch, ktoré nám skracujú čas varenia lekvárov. A to je škoda. Nie je nad pravý slivkový lekvár, aký varili naše staré mamy.
Pravý slivkový lekvár pripravovaný tradičnou receptúrou, kde sa neskracuje čas varenia, je síce náročný na čas, no má svoje nezameniteľné kúzlo a výsledkom je produkt, ktorý nielenže chutí vynikajúco, ale je aj trvácny a zdravý.
Čo je to lekvár?
Lekvár je vlastne ovocie zahustené odparovaním vody do hustej konzistencie. Preto v súčasnosti výrobky pripravované z použitím rôznych prípravkov skracujúcich čas ani nemožno nazvať lekvárom. Pravý slivkový lekvár sa nedá uvariť za 5 minút. To chce čas, ktorý zväčša nemáme. A to je škoda. Nie je nad chuť pravého slivkového lekváru, aký robili naše staré mamy. Takto uvarený polotovar navyše nekvasí ani neplesnivie.
Najvhodnejšie slivky na lekvár
Najkvalitnejší slivkový lekvár je zo slivky bystrickej, ktorá sa oberá v plnej zrelosti. Ovocie odstopkujeme, ručne políme a odkôstkujeme. Môžeme ich aj pomlieť na mäsovom mlynčeku alebo rozvariť a potom pretláčať cez riedke sito, v ktorom sa zachytia kôstky. Takto musíme odkôstkovať duranzie, ktoré sa neoddeľujú od kôstky, ale tiež sa z nich dá uvariť chutný lekvár. Bystrická slivka je vďaka svojej sladkosti a aromatickej chuti ideálna na prípravu lekváru.
Ako uvariť pravý slivkový lekvár
Príprava sliviek
Polené alebo pretláčané slivky varíme zo začiatku za občasného, neskoršie za stáleho miešania v kotli alebo v menšom kastróle. Postupným zahusťovaním sliviek sa znižuje hladina a môže sa pridať čerstvá dávka alebo pretlaku. Kotol alebo kastról sa nemajú plniť až po povrch, pretože najmä zo začiatku obsah veľmi strieka. Lekvár sa nesmie pripáliť, pretože nadobudne odpornú chuť a vôňu.
Dĺžka varenia
Varíme tak dlho, až kým je lekvár hustý a nerozteká sa, t.j. 12 až 16 hodín. Po vychladnutí by mal byť pevný. V tomto štádiu môžeme zahusťovanie skončiť, pretože odparením vody sa sušina sliviek zahustí tak, že lekvár je trváci. Na 1 kg lekváru priemerne spotrebujeme asi 4 kg sliviek, t.j. zo 100 kg sliviek uvaríme okolo 28 kg lekváru, výnimočne viac ako 30 kg.
Pridávanie cukru
Lekvár môžeme aj prisladiť. Pri varení v kotli sa pridáva 5 až 10 kg cukru na 100 kg čerstvých sliviek. Pri varení lekváru v kastróli pridávame 1 kg cukru na 10 kg sliviek. Prisladením urýchlime dĺžku varenia, pretože lekvár čiastočne zredne a nemusí sa zahusťovať do takej hustej konzistencie. Cukor sa prisýpa vtedy, keď zmes začne hustnúť a horšie sa mieša.
Plnenie do fliaš
Lekvár plníme do pripravených čistých fliaš hneď po uvarení, lebo po vychladnutí je hustejší, horúci sa lepšie plní a netvoria sa vzduchové bubliny.
Zdravotné benefity sliviek
Slivky sú vynikajúcim zdrojom vitamínov, minerálov a antioxidantov. Obsahujú vysoké množstvo vitamínu C, ktorý podporuje imunitný systém a pomáha bojovať proti infekciám. Vitamín K, obsiahnutý v slivkách, je dôležitý pre zdravie kostí a krvné zrážanie. Slivky sú tiež bohaté na vlákninu, ktorá podporuje zdravé trávenie a môže pomôcť pri regulácii hmotnosti. Prítomnosť antioxidantov, ako sú polyfenoly, pomáha chrániť telo pred oxidačným stresom a zápalmi, čo môže znižovať riziko chronických ochorení, ako sú srdcové choroby a rakovina.
Prečo sa oplatí variť lekvár tradičným spôsobom
Hoci príprava pravého slivkového lekváru je časovo náročná, výsledný produkt stojí za to. Tradičný postup zabezpečuje, že lekvár obsahuje všetky prospešné látky, ktoré slivky ponúkajú, bez prídavku konzervantov a umelých sladidiel. Takto pripravený lekvár je nielen chutný, ale aj zdravý, a môže vydržať veľmi dlho bez toho, aby sa skazil. Tento proces tiež prináša uspokojenie z práce a zaručuje kvalitu, ktorú si pamätáme z detstva.
Tipy na uskladnenie lekváru
Po naplnení lekváru do fliaš je dôležité, aby boli fľaše správne uzavreté a uložené na chladnom a tmavom mieste. Lekvár tak zostane čerstvý a chutný po celý rok. Na zabezpečenie maximálnej trvanlivosti môžeme použiť sterilizované poháre a viečka, čím minimalizujeme riziko kontaminácie.
Príprava pravého slivkového lekváru je umenie, ktoré sa odovzdáva z generácie na generáciu. Tento proces, hoci náročný na čas a úsilie, prináša výsledky, ktoré stoja za to. Lekvár pripravený tradičným spôsobom je nielen lahodný, ale aj zdravý a trvácny. Využívanie kvalitných sliviek, ako je bystrická slivka, a dodržiavanie správneho postupu varenia zaručuje, že výsledný produkt bude chuťovo bohatý a plný výživných látok. Takže, aj keď nás moderný život často tlačí k rýchlym riešeniam, stojí za to si nájsť čas na prípravu tohto tradičného pokladu.