Zdroj foto: Depositphotos
Napadlo vám už, prečo má mačka chvost a ako s ním dokáže s nami komunikovať? Ak vás zaujímajú odpovede na tieto otázky, čítajte ďalej.
Naši štvornohí priatelia aktívne používajú svoj chvost v komunikácii s ľuďmi a inými zvieratami. Čo vlastne znamená konkrétna poloha mačacieho chvosta a čo všetko dokáže prezradiť o nálade a zdravotnom stave tohto zvieraťa? Možno budete prekvapení. Poďme si posvietiť na to, prečo má mačka chvost a čo nám ním chce povedať.
Predkovia domácich zvierat žili vo voľnej prírode, kde používanie chvosta bolo nevyhnutnosťou. No i naši maznáčikovia túto časť svojho tela využívajú. Majú to jednoducho v sebe geneticky zakódované. Tu sú hlavné funkcie mačacieho chvosta:
Chvost v stave úplného odpočinku a relaxácie – náš maznáčik sa cíti maximálne pohodlne a pokojne, zviera je uvoľnené a spokojné so životom. Ak mačka sedí alebo leží, potom v pokojnom stave bude jej chvost úhľadne zložený okolo tela.
Chvost je zdvihnutý alebo mierne zakrivený do oblúka – vyjadruje pozdrav a radosť mačky pri pohľade na inú mačku alebo majiteľa.
Ak mačka chvostom mierne vrtí zo strany na stranu, je zvedavá, alebo sa chce hrať.
Mačka má zahnutý chvost – to signalizuje očakávanie niečoho príjemného, radostného. Napríklad hladkanie od svojho pána alebo maškrty.
Chvost je zdvihnutý vysoko hore – mačka demonštruje svoje dominantné postavenie, cíti pocit hrdosti.
Ak zviera sedí, zatiaľ čo chvostom mierne hýbe na jednu alebo druhú stranu, je to znak toho, že náš chlpatý priateľ o niečom premýšľa a nemôže sa rozhodnúť o ďalších krokoch.
Naježený a zdvihnutý chvost – zastrašovanie nepriateľa.
Prudké šibanie chvostom – mačka prejavuje agresiu.
Spustený chvost, ktorý má skrytý pod sebou – zviera sa niečoho veľmi bojí.
Vedieť, čo znamená poloha chvosta mačiek, výrazne pomáha ľuďom v komunikácii s týmito krásnymi zvieratami. Neignorujte však ani polohu chrbta, uši domáceho maznáčika, zvuky, ktoré vydáva (od mrnčania po syčanie a pradenie), tieto znaky tiež jasne ukazujú náladu a stav nášho domáceho maznáčika.
Nátržník krovitý nemusí mať len žltú farbu, ale môže pri správnej starostlivosti priniesť na váš…
Záhrada po zime si vyžaduje vašu pomoc. No nie všetkým rastlinám urobí dobre jarné upratovanie…
Jar je v plnom prúde, ale v záhrade nie ste sami. Ktorí škodcovia v apríli môžu ohroziť…
Pestovanie cesnaku sa môže na prvý pohľad zdať ako jedna z najjednoduchších činností v záhrade.…
Slintačka a krívačka, známa aj ako FMD (Foot-and-Mouth Disease), je mimoriadne nákazlivé vírusové ochorenie, ktoré…
Výsev koreňovej zeleniny do nakopcovaných záhonov má svoje výhody, ktoré poznali už naši predkovia. Zistite,…